Szent-Györgyi Albert Professzor hozzátartozói a közel két évtizede alapított, szegedi, 100%-ban magyar tulajdonú gyógyszeripari vállalatot, a Goodwill Pharma Kft.-t bízták meg a védjegyoltalom alatt álló „Szent-Györgyi Albert” név gyógyszeripari gondozásával. A cég tulajdonosai és az örökösök között lévő barátság és bizalom eredményeként, 2014 szeptemberétől a Goodwill Pharma C-vitamin termékeit (1 000 mg retard 100 db és 500 mg retard 30 db tabletta, csipkebogyó kivonattal) Szent-Györgyi Albert C-vitamin néven hozza forgalomba. A vállalat fontosnak tartja a magyar tudományos értékek megőrzését, gondozását és ehhez járul hozzá azzal, hogy C-vitamin étrend-kiegészítő készítményük a felfedező nevét viselje a jövőben. A társaság nem titkolt szándéka az is, hogy Szent-Györgyi személyében – akinek ezt az elengedhetetlen vitamint köszönhetjük – példaképet állítson a jövő generációi számára.
Szent-Györgyi a ’30-as évek elején izolálta a C-vitamint, eredményeiért 1937-ben Nobel-díjat kapott. Felismerte, hogy a szegedi fűszerpaprika sokkal többet tartalmaz ebből az anyagból, mint a citrusfélék, így nagy mennyiség előállítását sikerült véghezvinnie. A korábbi grammnyi mennyiség helyett egyszeriben kilónyi állt a rendelkezésére. Szent-Györgyi élethez viszonyulását és jellemét tükrözi, hogy a C-vitamin felfedezését, annak molekula szerkezetét azonnal megosztotta a világ tudósaival, így rövid időn belül mindenki számára elérhetővé vált. A folyamatosan fejlődő vállalatot és tulajdonosait – a közös szegedi gyökerek mellett – Szent-Györgyi Albert színes személyiségéből adódó szabad és határok nélküli gondolkodásmódja is inspirálja, ezért a tudós munkásságát követve további fejlesztéseket terveznek.
Munkásságát 1937-ben orvosi és élettani Nobel-díjjal ismerték el. Az egyetlen magyar tudós, aki magyarországi tudományos tevékenységéért kapta ezt a magas kitüntetést. Tudományos munkásságát 1937-ben itthon Corvin-koszorúval ismerték el. Ezt követően a Cambridge-i Egyetemen, F. G. Hopkins biokémiai tanszékén megszerezte második doktorátusát, ezúttal kémiából, majd E. C. Kendall támogatásával egy évig az Egyesült Államokban dolgozott. A Magyar Tudományos Akadémia levelező (1935), rendes (1938), majd 1945. május 30-án tiszteleti tagjának választotta. 1987-ben a Szegedi Orvostudományi Egyetem felvette nevét (Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem). |
A nemzeti örökségünk részét képező tudományos felfedezés tiszteleteként – amely a mai napig meghatározó szerepet tölt be a vitaminokról alkotott képünkben – a cég kezdeményezi, hogy a Nobel-díjas kutató születésének napja, szeptember 16. a C-vitamin világnapja legyen. A Goodwill Pharma ez úton felhívást is közzétett, amelyben a világnaphoz további csatlakozókat is invitál, akik egyetértenek a cég kettős céljával: legyen egy nap, amikor kiemelten gondoskodunk egészségünkről C-vitaminnal, és hogy a világ megismerje hazánk egyik legnagyobb büszkeségét Szent-Györgyi személyében.
„Tudjuk, hogy a fiatalok jelentik a jövőnket, ezért támogatással bátorítjuk a tehetségeket. Vállalatunk a Szent-Györgyi Albert C-vitamin termékek év végéig tartó forgalmának 1%-át ösztöndíj program keretén belül a Szegedi Tudományegyetemen tanuló, kimagaslóan tehetséges egyetemisták támogatására fordítja a szegedi Szent-Györgyi Albert Rotary Clubon keresztül. Emellett javasoljuk, hogy a C-vitamin világnapján, minden év szeptember 16-án gondoskodjunk C-vitamin forrásainkról.” – mondta Dr. Jójárt Ferenc, a Goodwill Pharma Kft. ügyvezető igazgatója.
A legtöbb emlős élőlény szervezete képes a C-vitamint előállítani, néhány kivétellel: például a tengerimalac mellett ilyen az ember is. Génkészletünkben jelen van az a gén, amelyik a C-vitamin termeléséért felelős, viszont az evolúció során ez mutálódott, így már nem látja el ezt a feladatot. Éppen ezért van szükségünk külső C-vitamin-bevitelre – természetes élelmiszerekből vagy kiegészítő-anyagok formájában – egészségünk megőrzéséért. A C-vitamin a természetes élelmiszerekben csak kis mennyiségben fordul elő és a C-vitamin igény egyénileg és időben is nagyon változó. A természetes C-vitamin megtalálható főként a citrusfélék gyümölcseiben (pl.: citrom, narancs, grapefruit) valamint bogyós növényekben, zöldség és főzelékfélékben (paradicsom, paprika, kelvirág, burgonya, stb.). A nagy dózisú C-vitamin-bevitelt növényi források közvetlen fogyasztásával igen nehéz elérni: a csipkebogyó 100 grammjában fajtától és érettségi foktól függően körülbelül 400 mg található. Amennyiben napi 500-1 000 mg C-vitamint kizárólag természetes úton szeretnénk magunkhoz venni, akkor nagyon tudatosan kell táplálkoznunk. A C-vitamin ma is érvényben lévő ajánlott napi mennyiségét az 1950-es években határozták meg. Ekkoriban elsősorban a skorbut ellenszereként használták, azóta azonban már számos további pozitív élettani hatása ismert. Szent-Györgyi a napi ajánlott mennyiségnél jóval többet szedett, ami azt mutatja, hogy nagyobb jelentőséget tulajdonított neki, amit azóta számos, a magasabb dózisok pozitív hatásait vizsgáló kutatások eredményei is igazolnak.
A C-vitamin néhány pozitív hatása: