Kézkörmök
Leggyakrabban a körömvégek töredezését, azoknak elvékonyodását és lemezes rostozódását észlelhetjük. Okai között gyakran a tartós stresszhelyzet vagy vashiányos állapot húzódhat meg. Feltűnő a körmök állományában lévő vízszintes fehér vonalka, aminek hátterében cinkhiány is lehet. A körmök lakkozása általában nem jár károsodással. A műkörmök felragasztása bizony sok esetben vezethet a szarulemez alakváltozásához, elvékonyodásához, károsodásához. A felhelyezett tipp folyamatos viselése és az egyéni érzékenység is szerepet játszik kialakulásában.
Lábkörmök
Téli időben, főleg az állandó cipőviselés miatt gyakran sérülhetnek. Igen kellemetlen lehet a szűk orrú cipő keltette idült körömágygyulladás. A serdülő fiúkon egyazon edzőcipő állandó folyamatos viselése okozhat különböző problémákat. Az igen lapos orrú vagy tűorrú cipő viselését követően a körömlemezek a nagyujjakon szimmetrikusan elszíneződnek, elhalnak az állandó nyomás miatt. A lábbeli cseréje után jól látható vízszintes vonal jelzi, hogy teljesen ép köröm képződik.
Tavaszi vizsgálódás
A tél folyamán általában nem lakkozzák a hölgyek a körmeiket. Ezért javasolt, hogy a körmök lakkozása előtt figyelmesen nézzék át a körömlemezek alakját, esetleges színelváltozásait.
Körmeink elszíneződését a körömgombák okozhatják, de baktériumok is előidézhetik. A pikkelysömör is együtt járhat a körömlemezek sajátos elszíneződésével.
A tavasz kezdetén észlelve körmünk hibáit főleg a körömlemezek elszíneződései miatt keressük fel a szakorvosi rendeléseket, hogy a nyári időszakra már ép körmeink legyenek. Az elszíneződött körmöket ne a körömlakk fedje el. Kellő figyelemmel és szakszerű segítséggel a körmeinket egészséges szépségükben tudjuk megtartani, megőrizni.
dr. Major Endre
bőrgyógyász
A gyógys