Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Könnyen tehetünk a vörös szem ellen
2013. május 07. 12:09

szem, szembetegség

Könnyen tehetünk a vörös szem ellen
Állandó viszketés, a szem kipirosodása, kellemetlen érzés - ezek a szemszárazság tünetei. Szinte mindenki megtapasztalhatja ezeket, de szerencsére könnyen lehet ezeken segíteni. De ne higgyük azt, hogy elhanyagolható probléma!
Könnyen tehetünk a vörös szem ellen

A szemnek bizonyos időközönként (általában percenként többször) szüksége van arra, hogy "visszanedvesítsék": ez nemcsak a kényelmünkhöz szükséges, de ahhoz is, hogy megfelelően láthassunk. Ezt a visszanedvesítő feladatot a könny látja el. Többek között a szemhéj, illetve a könnycsatorna állítja elő a vízből, olajokból, antitestekből, nyálkából és proteinekből álló könnyet. Ha a szem nem elég nedves, akkor annak felületén mikroszkopikus sérülések keletkezhetnek.

 

Ha sérül a nedvesítő rendszer

A száraz szem-szindróma akkor fordulhat elő, ha ez a nedvesítő rendszer sérül vagy működésében zavar következik be. Ennek oka lehet genetikai (például a könnycsatorna zavara), vagy betegség, gyulladás, sőt bizonyos gyógyszerek is. Szintén szemszárazsághoz vezethet, ha a könny összetétele nem megfelelő. Az öregedés, illetve a kontaktlencse-viselés is a leggyakoribb okok közé tartozik. Az előbbi azért, mert minél idősebb valaki, annál jobban lecsökken a könnytermelődés a szervezetében. Az utóbbi pedig azért, mert a kontaktlencse "elnyelheti" a szembe jutó könnycseppeket, illetve érzékenyebbé teheti a szemeket.

Olyan tevékenységek, melyeknél ritkábban pislogunk vagy megerőltetjük a szemünket, szintén fokozhatják a panaszokat - ezek közé tartozik a hosszú ideig történő számítógépezés, a tévénézés, az olvasás vagy autóvezetés. A tünetek rosszabbá válhatnak szeles, poros időben, füstös helyiségekben, illetve olyan helyeken, ahol nagyon száraz a levegő (például repülőgépeken vagy légkondicionált irodákban, lakásokban).

Tünetek

 A szemszárazság leggyakoribb tünetei a szárazság érzése, a szem ég, viszket, szúr, a szokásosnál könnyebben elfárad. Sokan számolnak be arról, hogy olyan érzésük van, mintha homok ment volna a szemükbe. Emellett jelentkezhet fájdalom, kipirosodás, húzódó érzés. Az egyén egyre rosszabbul viseli az éles fényt. A szemből égető váladék vagy nagy mennyiségű könny folyhat - ez azonban nem segít abban, hogy a szemek visszanedvesedjenek.

Szerencsére, a száraz szem-szindrómának a legtöbbször nincsenek hosszú távú hatásai. A betegek rövid ideig tapasztalják csak meg a kellemetlen tüneteket, melyeken viszonylag könnyen lehet segíteni, és az irritáció sem olyan mértékű, hogy az a mindennapi életet veszélyeztetné. Ám azoknál, akik hajlamosabbak erre a betegségre, sokat tartózkodnak a szárazságot fokozó környezetben, vagy rengeteget ülnek a számítógép előtt, fokozott óvatosságra lehet szükség. A száraz szem-szindróma, ha nem kezelik megfelelően, akkor könnyen a szem sérüléséhez vezethet, szélsőséges esetben a látás romlását vagy akár teljes elvesztését is okozhatja.

A szemszárazság diagnózisa és kezelése (főleg, ha nem áll a hátterében genetikai vagy fiziológiás elváltozás) meglehetősen könnyű. A tünetek, illetve az életmód legtöbbször önmagukért beszélnek - a szemész szakorvos ezek ismeretében több megoldási módszert is javasolhat. Egyrészt, érdemes kiiktatni azokat a tényezőket, melyek szárítják a szemet. Ezek közé tartozik például a füstös helyiségek kerülése, a légkondicionáló használatának csökkentése. A párásító gyakran nagy segítséget jelenthet a száraz szemmel küzdőknek, akárcsak a műkönny. Súlyosabb esetekben a gyulladásokat gyógyszerekkel, bizonyos elváltozásokat pedig műtéttel lehet orvosolni.

Forrás: hazipatika.com
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK