Egyre többen a dohányzás káros hatásaihoz kezdik hasonlítani az ülés okozta egészségügyi problémákat, mivel a folyamatos ücsörgés okozta bajok elterjedése lassan olyan méreteket ölt, mint a dohányzásból adódó egészségromlás. Az ízületi- és végtagfájdalmak csak az első jelei annak, hogy mennyire káros a mozgásszegény életmód egészségünkre.
Egy statisztikai adat, ami hosszútávon is aggodalomra adhat okot: átlagosan 1 órával ülünk többet, mint 10 évvel ezelőtt. Ha belegondolok, hogyan töltöttem a napjaimat például 2004-ben, akkor sajnos egyet kell értenem ezzel a megállapítással, valóban legalább 1 órával hosszabb ideig ülök, de inkább több.
Nem is csoda, hiszen egyre több dolog láncol minket a székünkhöz, kezdve a munkánktól egészen a kapcsolattartásra használt, állítólag mobil eszközeinkig. Ez mozgásszervi problémákon kívül egyéb egészségügyi kockázatokkal is jár, ugyanis a mozgáshiány következtében gyakrabban alakulnak ki olyan krónikus betegségek, mint például a cukorbetegség, a kóros elhízás, szív- és érrendszeri problémák, csontritkulás vagy akár rák is.
Megelőzésként azt javasolják a szakemberek, hogyha ülőmunkát végzünk ügyeljünk a helyes tartásra, arra, hogy ne lógassuk a fejünket, legalább óránként álljunk fel, nyújtózkodjunk és kicsit mozgassuk át a tagjainkat. Fontos a rendszeresen végzett sport tevékenység is, de ez nem helyettesíti az óránként vagy akár sűrűbben tartott szüneteket!
Mit is mondhatnánk? Álljatok fel és nyújtózkodjatok egy jó nagyot!
No, jó, ennél azért többet is lehet tenni, íme a divany.hu szakértőinek tippjei: