Egy amerikai vizsgálat szerint két évvel is meghosszabbíthatnánk az életünket, ha három óránál kevesebbet ülnénk.
Azt már korábbi tanulmányok is bizonyították, hogy a hosszas ülés és a cukorbetegség, szívbetegség és szélütés kialakulásának nagyobb kockázata között összefüggés van, ám először publikálták a háromórás bűvös határt.
A bolti eladókat, fodrászokat és pincéreket valószínűleg nem igazán izgatja a kérdés, de sok százezer embert nagyon is érint.
A magyarokon már az is sokat segítene, ha a napi tévézést két óra alá szorítanák, hiszen négyórás napi átlagunkkal az európaiak közül mi bámuljuk a legtöbbet a televíziót.
A maximum háromórás ülés azonban ezzel együtt is nehezen megvalósíthatónak tűnik, hiszen az irodában dolgozók legalább hat órán át nem állnak fel a székükből.
Peter Katzmarzyknak, a Pennington Bioorvoslási Kutatóközpont munkatársának erre is van javaslata: a tanulmány szerzője szerint az íróasztalokat ki lehetne cserélni pultokra, amelyek mellett állva dolgoznának az emberek, sőt futópadot is beállíthatnak mellé, a megbeszéléseket pedig akár sétálva is meg lehetne tartani. E-mailezés helyett „házon belül” a személyes megkeresést javasolja a szakember.
Néhány menő irodaházban akad már külön konditerem a megfáradt kollégáknak, de a munka közbeni mozgás elég merész gondolat. Meg hát... valljuk be, kényelmes is az ücsörgés, még ha a nyakunkat, hátunkat, derekunkat meg is viseli.