Bizony, ilyen is van! És nem is olyan új keletű a dolog! Ez a korántsem mindennapi diéta Johann Schroth, az 1798 és 1856 között élő és tevékenykedő természetgyógyász nevéhez fűződik. A „fogyókúra” lényege a méregtelenítésen túl a szervezet öngyógyító folyamatainak elősegítése, támogatása. No, és a neki köszönhető állítólagos súlyveszteség sem elhanyagolható.
Az eredeti diéta valóban nem túl változatos, a gabonára és a borra épít. Ennek megfelelően vannak száraz és ivónapok. A zsír-, só-, és fehérjebevitel csökkentésén alapszik, így leginkább a gyümölcs fogyasztása ajánlott. No, és az ivónapokon sem épp az ásványvíz hörpölésére buzdítanak…
Nem meglepő, hogy a diéta a hosszú évek, évtizedek folyamán jó néhány változáson átesett, alkalmazkodva gyomrunkhoz és a folyamatosan változó trendekhez. Az alapok azért megmaradtak, hiszen például a száraz napokon aszalt szilva, narancs, citrom és egy kis kenyér a nyerő kombináció, az ivós napokon pedig némi szilárd táplálék és bor, bor, bor (fél, maximum napi 1 liter). A kúra 3.-4. hetében már burgonya, halak, nyers zöldségek fogyasztása is megengedett, sőt.
Szigorúan orvosi konzultáció után, illetve felügyelet mellett, de a következő betegségben szenvedők kipróbálhatják az életet „kenyéren és boron”: - Különböző anyagcsere betegségekben szenvedők (cukorbetegség, köszvény) - Szív- és érrendszeri betegségekkel küzdők - Egyéb bőrbetegségek (furunkulózis, diatézisek)
Érthető okokból az áldott állapotban lévő nők, szoptatós anyák, gyerekek, gépkocsivezetők számára tulajdonképpen tilos ez a fajta kúra. De aki nem kedveli az alkoholt, annak sem ezzel a diétával kell kezdeni a barátkozást.
Létezik a diétának egy rövidebb, ám „combosabb” formája. Csakis hosszú szabadság alatt és orvos felügyelete mellett alkalmazható! Íme, a cseppet sem változatos menü, csak igazi „keménymagoknak”:
Ha a fogyás nem is, az egész napos jókedv garantált! :)
Cikkünk tájékoztató jellegű, és nem helyettesíti az orvosi szakvéleményt.