Ez segít megmagyarázni, miért olyan nehéz a túlsúlyos embereknek lefogyni, majd megőrizni az alacsonyabb testsúlyukat. A kutatók kísérletükben 16 hétig telített zsírokban gazdag étrenden tartottak egereket (energiájuk 60 százaléka telített zsírokból származott), és az állatokat olyan egerekkel hasonlították össze, amelyek ugyanebben az időszakban normális étrenden éltek. Ezt követően transzkriptomika és proteomika segítségével megvizsgálták a géneket és a fehérjéket a hipotalamuszban, azon az agyi területen, amely a táplálkozást és az energiafelhasználást szabályozza.
Kiderült, hogy a zsírdús étrenden élő egerekben a gének és fehérjék olyan változásokon estek át, amelyek a hipotalamusz károsodására utalnak, és ezek a változások nagyon gyorsan, mindössze néhány hét alatt bekövetkeztek. ”Ösztönösen tudjuk, hogy a zsírban és cukorban gazdag étrend elhízáshoz vezet” - magyarázta Dr. Lynda Williams. ”Eredményeink azt mutatják, hogy a magas zsírtartalmú étrend károsíthatja az energiaegyensúlyért felelős agyi területeket, állandósítva ezzel az elhízást. A zsírban és cukorban gazdag élelmiszerek nagy energiatartalmúak és ízletesek, ezért könnyű túlzásba vinni. Eredményeink arra is magyarázatot adnak, miért olyan nehéz egyes túlsúlyos embereknek a fogyókúrázás, és miért olyan nehéz fogyókúra után megőrizni az egészséges testsúlyt.”
A kutatás következő lépéseként Williams és munkatársai azt fogják vizsgálni, hogy visszafordíthatók-e ezek a változások.