A Harvard kutatói kimutatták, hogy a friss tonhal, lazac és más, omega-3 zsírsavakban gazdag halfélék rendszeres fogyasztása védelmet nyújt az életveszélyes szívritmuszavarokkal szemben. Az ilyen zsírok a vérnyomás és a pulzusszám csökkenésével is összefüggésbe hozhatók.
Egy másik, a Washington Egyetem kutatói által készített tanulmány hasonló eredményekre jutott. Az idős embereken végzett kísérlet azt mutatta, hogy a hetente két-három alkalommal tonhalat fogyasztó személyekre a szívbetegség okozta halálozás 50 százalékkal alacsonyabb kockázata leselkedik, mint azokra, akik legfeljebb havonta egyszer fogyasztanak tonhalat. Ez azonban csak a sütőben sült vagy grillezett tonhal esetében volt igaz, az olajban sütött halak a kutatók szerint nem váltottak ki ilyen kedvező hatást.
A halak húsa laza szövetszerkezetű, könnyen emészthető, ám magas víztartalma miatt könnyen romló táplálék. Zsírértéke alapján megkülönböztetünk zsírosabb, ún. barna húsú (pl. ponty, harcsa, tonhal, makréla, lazac, hering) és szárazabb, ún. fehér húsú (pl. fehér busa, amur, süllő, tőkehal, hekk) halakat. A halakban megtalálható zsírban oldódó vitaminok (A- és D-vitamin) segítségével szervezetünk képes semlegesíteni a szabadgyököket, és növelni a betegségekkel szembeni ellenálló képességet. A vízben oldódó vitaminok közül a B1- és B2-vitamin van jelen, továbbá a halak vas-, szelén-, cink-, és jódtartalma is jelentős.