Ausztria és Dánia után az EU-n belül harmadikként vezetjük be a terület legszigorúbb szabályozását az ételek transzzsírsavtartalmával kapcsolatosan - írja az Origo.hu.
A hungarikumnak számító túró rudi, a sütemények fő alapanyaga, a margarin, az étbevonó tartalmazta eddig a legtöbb transzzsírsavat, ami a természetben előforduló, telítetlen zsírsavak (például a növényi olajok, mint az étolaj) kémiai úton történő keményítésével létrejövő zsiradék. A növényi olajak hidrogénezésével állítják elő a huszadik század eleje óta. Az élelmiszeripar azért hidrogénezi a különböző olajokat, hogy költséghatékonyabbá tegye.
A legtöbb transzzsírsav az édességekben (pl. túró rudi és a szaloncukor étbevonója) és cukrászati termékekben, péksüteményekben, bizonyos margarinokban található. A szív- és érrendszeri megbetegedések szempontjából kevés rosszabb van a boltok polcain, mint a különböző, transzzsírokkal kezelt élelmiszerek.
A transzzsírsav emeli a rossznak mondott, érelmeszesedést fokozó LDL koleszterin szintjét, gyulladásos folyamatokat táplál a szervezetben, még a szív membránját is károsíthatja. Mindent egybevetve a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát 23%-kal növeli. Rontja a nők fogamzóképességet, károsítja az újszülöttek idegrendszer-fejlődését, és növeli az emlőrák kockázatát.