Az utolsó állomáshoz érkezik az Artritisz Világnapon, a Millenárison a Magyar Reumabetegek Egyesületének kezdeményezésére elindult a RAgadj Ecsetet! című országjáró kampány. Október 12-én elkészül a Guinness rekordnak számító, a világ legnagyobb képeslapja, melyet Magyarország nyolc városában RA-s betegek festettek. Az elmúlt másfél hónapban 8 városban gyűltek össze betegek, orvosok, nővérek, hogy megfessék egy 60 négyzetméteres képeslap darabjait. A közösségi festést minden helyszínen közismert, szívesen festő emberek támogatták.
A kampány célja volt, hogy a közös művészeti alkotás élményével hozza közelebb egymáshoz a reumatoid artritisszel (RA), vagyis sokízületi gyulladással kezelt betegeket, orvosaikat, a támogató nővéreket és minden érintettet, vagy érdeklődőt. A szervező egyesület arra számított, hogy a műhelymunka során olyan párbeszéd alakul ki a résztvevők között, amely segíti a nehezebben megfogalmazható érzések és gondolatok felszínre kerülését, egymás mélyebb megértését.
A kampány célja volt az is, hogy a magyar társadalom reálisabb képet kapjon a betegségről, melyben ma Magyarországon mintegy 80-90 ezren szenvednek.
Az ízületi gyulladások vagy artritiszek, a középkorú és a fiatal korosztályt, számos esetben a gyermekeket veszélyeztetik. Az ide tartozó betegségek a kezeket, a többi végtagízületet és a gerincet egyaránt érinthetik és világszerte kiemelkedő, és egyre növekvő népegészségügyi problémát jelentenek, ami komoly terhet ró az egyénre, a családra és a társadalomra egyaránt. Ennek oka nemcsak a betegségek magas számában, hanem az általuk okozott tartós életminőség-romlásban, rokkantságban és keresőképtelenségben, valamint az extrém költségekben is keresendő.
Európában mintegy kétmillió, Magyarországon több mint százezer felnőtt és néhány ezer gyermek szenved artritiszben. Egyes ízületi gyulladások magasabb halálozással járnak, például a sokízületi gyulladás (reumatoid artritisz, RA) által érintett betegek átlagos élettartama tíz évvel rövidebb, mint az átlagnépességé - mondta el dr. Poór Gyula professzor, az ORFI főigazgatója csütörtökön, egy a világnaphoz kapcsolódó tájékoztatón.
A diagnózis korai felállítása a terápia időben történő megkezdése céljából hazánkban is kiépítettük az artritisz centrumok országos hálózatát, mely ma már több mint húsz, szakemberekkel és diagnosztikai lehetőségekkel jól ellátott szakambulanciát jelent.
A kezelésben kiemelkedő jelentőségűek a célzottan ható biológiai terápiás készítmények, melyek az ízületi gyulladások kezelésében valóban forradalmi áttörést hoztak. Ezek az injekcióban és infúzióban adott gyógyszerek nemcsak a fájdalmas tüneteket csökkentik, minden korábbi szernél hatékonyabban, hanem meggátolják a betegség előremenetelét és így megóvják a beteget az elnyomorodástól, a különböző szövődményektől és élettartamuk megrövidülésétől. Lehetővé válik a betegek munkában tartása, illetve a munkához való visszatérése, az artritiszes gyermekek számára pedig megnyílik a teljes élet lehetősége.
Az Artritisz Világnap először 1996-ban került megrendezésre, és 2008-tól az Európai Reumaellenes Liga (EULAR) tölt be vezető szerepet az október 12-én megtartandó nap üzenetének megfogalmazásában - tette hozzá.