Ha ilyen betegséggel kellene megküzdeni, az emberek legjobban az ismerős magyar orvosokban, a külföldi kórházi kezelésben bíznának, a legkevésbé a területileg illetékes állami kórháztól remélnék a gyógyulást – állapította meg a CIG Pannónia Életbiztosító megbízásából készült friss kutatás, amely egy ötszáz fős nyáron elvégzett országos, reprezentatív felmérésen alapul.
Daganatos megbetegedéssel a megkérdezettek óriási hányada, 81 százaléka találkozott a tágabb személyes ismeretségi körében (család és barátok együttesen). Nagyjából hasonló arányban szerepelt ebben a körben a szívinfarktus is. Családi körben az emberek több mint fele találkozott ezekkel a betegségekkel. Idegsebészeti beavatkozást szükségessé tevő betegségekkel a megkérdezetteknek „mindössze" harmada találkozott.
Minden harmadik megkérdezett úgy érzi, hogy fenyegeti szívinfarktus (36 százalék) vagy rákos megbetegedés (34 százalék), emellett 23 százalék úgy gondolja, hogy stroke is. Ugyanakkor idegsebészeti beavatkozástól vagy szervátültetéstől a megkérdezettek nem tartanak igazán. Az adatsorok azt bizonyítják, hogy azoktól a betegségektől tartunk inkább, amelyekkel személyesen is találkoztunk.
A legtöbben az ismerős magyar orvosban bíznak meg (32 százalék), utána pedig a külföldi, illetve a hazai magán egészségügyi szolgáltatókban (20-20 százalék). A legkevésbé a területileg illetékes állami kórházban bíznak az emberek (13 százalék).
A bizalom kérdésében érdekes életkorbeli eltérések figyelhetők meg. Minél fiatalabb valaki, annál inkább a külföldi kezelésben bízik. A 18-29 éves korosztály például a legnagyobb arányban (32%), az ismerős orvos csak a második helyen szerepelt (24%). Míg az 50-59 éves korosztályban az ismerős orvost és a magyar magánszolgáltatót ugyanannyian (26%) említették az első helyen.