Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Így változtat meg a hatalom
2013. március 21. 09:22

hatalom, ranglétra, beosztott, főnök

Így változtat meg a hatalom
Kevésbé veszik emberszámba az alattuk lévőket. A Colorado Egyetem (Boulder) friss kutatása szerint, azok a személyek, akik valamilyen hatalomhoz jutnak, hajlamosak kevésbé emberszámba venni azokat, akik a ranglétrán alattuk helyezkednek el.
Így változtat meg a hatalom
Az Experimental Social Psychology című lapban hamarosan megjelenő tanulmány arról számol be, hogy a hatalomhoz jutott személyek a kisebb hatalommal rendelkező kortársaik jellemzése során gyakran olyan tulajdonságokkal ruházták fel őket, melyek nem egyedi emberi tulajdonságok, hanem akár egyes állatokra is jellemzőek lehetnek. Egyedi emberi tulajdonságok alatt a szakemberek többek között az ambíciót, a képzelőerőt, a könnyelműséget vagy a megbízhatatlanságot értették, míg azok alatt, melyeket akár állatokra is lehetne alkalmazni, a passzivitást, a félénkséget, a barátságosságot vagy a szégyent.
 
A tanulmányt készítő Jason Gwinn, a Pszichológia és Idegtudományi Tanszék doktorandusz hallgatója elmondta, hogy vizsgálatuk célja annak kiderítése volt, vajon a találomra kiosztott hatalmi pozíciónak van-e ugyanolyan hatása, mint annak, ha valaki a ranglétrán haladva jut el egy bizonyos hatalmi szintre. Ennek érdekében nagyjából 300 egyetemistát vontak be két kísérletbe, melyek közül az első során a résztvevőket találomra osztották be egy képzeletbeli cég menedzserének vagy asszisztensének. Az asszisztensek feladata az volt, hogy egy adott állásra jelentkezők adatait nézzék át, és állapítsák meg a jelöltek erősségeit és gyengeségeit. Ezek után a menedzsereknek át kellett nézniük az asszisztensek listáját és meg kellett hozniuk a végső döntést arról, hogy kit vegyenek fel. 
A második kísérlet során a résztvevőknek egy játékot kellett játszaniuk, melyben kettesével meg kellett egyezniük egy bizonyos pénzösszeg szétosztásában. Aki a magasabb pozíciót kapta, az tehette meg az ajánlatot, hogy milyen arányban részesedjenek a jutalomban, és ha a másik személy beleegyezett, a szerint osztották el a pénzt. Ha azonban az alacsonyabb szerephez jutott játékos nem fogadta el az ajánlatot, egyikük sem kapott pénzt. 
 
A kísérletek végén a résztvevőknek negyven szempont alapján kellett értékelniük egymást. Az értékelésből kiderült, hogy a magasabb pozícióban levők kevesebb egyedi emberi tulajdonságot társítottak a náluk alacsonyabb pozícióban levő társaikhoz, mint fordítva. Gwinn elmondta, hogy a jelenség hátterében álló okokat egyelőre nem sikerült felderíteni, és az sem egyértelmű még, mitől függ, hogy egy adott személy nézőpontja megváltozik-e a pozíciója hatására, vagy sem.
 
Forrás: hazipatika.com
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK