A Meteo Klinika, az időjárás egyénre gyakorolt hatásainak, a humánmeteorológiai helyzeteknek a professzionális kutatója és a megoldások szolgáltatója szerint a lehangoltság kialakulásáért a melatonin nevű hormon a felelős. A hormon termelődését a fény gátolja, sötétségben növekszik meg a mennyisége, így a téli hónapokban szervezetünkben jellemzően megemelkedik a szintje. A fényhiány leggyakrabban fáradtságot, álmosságérzetet, levertséget, rossz hangulatot és megnövekedett étvágyat okozhat.
A fényszegény időszakok átvészelésében sokat segíthet a fényterápia, hangulatunk javításáért több dolgot is tehetünk ennek jegyében. Vidám, élénk színekkel rendezhetjük be a szobát, munkahelyet, hordjunk sárga, narancssárga vagy éppen piros ruhadarabokat, melyek jobb kedvre derítenek és egy kis nyári hangulatot csempésznek a lehangoló órákba. De akár étkezés közben is felvidulhatunk: a sütőtöknek például szép élénk a színe, a narancs, a banán is a nyarat idézheti. A vidám zene, a jó társaság, a baráti összejövetelek ugyancsak pozitívan hatnak, a nevetés sok mindenre megoldást nyújt (ráadásul egyes kutatások szerint az immunrendszert is erősíti).
Elvégzendő teendőinket lehetőség szerint végezzük a világos nappali órákban. Engedjünk minél több természetes fényt a lakásba, a házimunkát is igyekezzünk ablak, vagy nagyobb üvegfelület előtt végezni. Ragadjuk meg az alkalmat, amikor - ha csak rövid időre is - kisüt a nap, már 10-20 perc friss levegőn végzett séta is egy természetes "fényterápia", ami sokat javíthat a közérzetünkön. A napfény hatására bőrünkben a D-vitamin előanyaga képződik, ez a vitamin pedig segít immunrendszerünk megerősítésében. A depressziós tünetek leküzdésében a rendszeres testmozgás és a rendezett napi életritmus is segíthet. Majd februártól érezhetően növekszik a nappalok hossza, a melankólia gyakorisága és előfordulási aránya is jelentősen csökken a tavasz közeledtével.
Az időjárás szervezetre gyakorolt hatásai az egyéni időjárás-érzékenységen keresztül jelennek meg. Gyakori fejfájás, lehangoltság, fokozott stressz terhelés vagy egyéb életminőséget rontó tünetek esetén érdemes naponta tájékozódni a várható időjárási hatásokról, frontokról. Ajánlott felkeresni a Meteo Klinikát, ahol az Európai Unió és a Magyar Állam által támogatott, több mint egy évtizedes kutatás és fejlesztés eredményeinek felhasználásával orvosok, humánmeteorológusok és természetgyógyászok által kidolgozott, tudományosan megalapozott módszerekkel segítenek az egyéni időjárás-érzékenység feltérképezésében és kezelésében.