Akinek 10 darabnál több anyajegye van, az ne járjon szoláriumba. A szolárium az UVB sugárzás helyett UVA sugárzással éri el, hogy bőrünknek barna színe legyen. Az UVA viszont – az UVB-vel ellentétben – a bőr mélyebb rétegeibe is bejut, nem okoz ugyan elégést, de ez egyáltalán nem előny, mivel a leégés jelzi azt, hogy a bőr védekező mechanizmusa működik, és fokozódik a fényvédelem. Az UVA gyakorlatilag kikapcsolja ezt, és a bőr egyáltalán nem védekezik a fény ellen, nem vastagszik meg.
A szolárium idő előtti ráncosodást, és akár rákot is okozhat. Sok anyajeggyel még nagyobb a kockázat.
A nagyobb anyajegyekről ne tépd a szőrt, inkább egy kisollóval vágd le. A csipesszel történő gyakori irritálás negatív folyamatokat indíthat el az anyajegyben.
Ezt tessék nagyon komolyan venni. Minden egyes alkalommal, amikor nap éri a bőrt, használj naptejet vagy fényvédővel ellátott arckrémet, testápolót. Akkor is, ha nem napozni készülsz, de tudod, hogy huzamosabb ideig érhet a nap. Ne sétálj pánt nélküli ruhákban a tűző napon, és viselj szalmakalapot! Ha a hátadon sok az anyajegy, ne napoztasd huzamosabb ideig, főként ne a 11-15 óráig tartó időszakban.
Ha az anyajegyen pattanás van, megduzzad és érzékeny lesz, színe vöröses árnyalatúra vált. Ne nyomd ki, inkább várj pár napot, amíg le megy a duzzadás. Használhatsz fertőtlenítő hatású krémeket, illetve ha rendszeresen jön rá pattanás, akkor szóba kerülhet a sebészeti eltávolítás.
Az anyajegy nem gyerekjáték, és a szűrést a TB is támogatja, így ne hagyd ki. Megelőzheted a nagyobb bajt.