Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Hogyan egyél meg napi 5 adag zöldséget és gyümölcsöt?
2014. november 06. 22:11

zöldség, gyümölcs, egészség

Hogyan egyél meg napi 5 adag zöldséget és gyümölcsöt?
Már megint nem sikerült 5 adag zöldséget és gyümölcsöt magadba szuszakolni? Nekem sem. Jóllehet mindenhol ezt hallani, és itthon még nem is sulykolják annyira, mint külföldön. Angliában például minden gyümölcs- és zöldségfélére, de még a 100% gyümölcsléből készült jégkrémekre is rányomnak egy plecsnit: ez 1 adag a napi 5-ből! De mennyi is pontosan az az egy adag és hogyan együnk meg ötször annyit?
Hogyan egyél meg napi 5 adag zöldséget és gyümölcsöt?

Hogy az ügynek utána járjunk az Európai Unió által támogatott eufic.org, azaz az Európai Ételinformációs Tanács – igen, van ilyen – honlapján kutakodtunk. Hiszen mi is szeretnénk mindent megtenni az egészségünk érdekében. Íme a tanulságok:

Miért éppen 5 adag a javasolt mennyiség?

Az általánosítások mindig sántítanak. Hiszen egyénenként eltérő lehet a tápanyag szükségletünk, mégis kötik az ebet a karóhoz, hogy már pedig mindenkinek napi ötször kellene érintkeznie azokkal a bizonyos rost és vitaminforrásokkal. Ennek pedig az az oka, hogy körülbelül ez az a mennyiség, ami az ÁTLAGEMBER tápanyagigényét biztosan fedezi. Értsd: az egészséges élethez szükséges mennyiségű vitamin, ásványi anyag és rost kb. 5x valamennyi gyümölcsben és zöldségben leledzik.

Mennyi az a valamennyi és mi számít bele?

Egy felnőtt ember részére körülbelül 1 müzlis tálnyi nyers salátát vagy 3 púpos evőkanálnyi főtt répát, borsót vagy kukoricát jelent egy adag, ahogy az említett honlapról megtudhattuk. Egy müzlis tál kb. 2 dl űrtartalmú. Gyümölcsből egy adag az egy darab, kivéve a szemes fajták, azokból kb. egy maroknyi szükséges (pl.: cseresznye, málna, eper, szőlő).

BELESZÁMÍT a napi 5 adagba a friss mellett a párolt, a fagyasztott vagy konzervált változat, valamint az aszalt gyümölcs is. A különböző krémlevesek, a paradicsomszósz és az egyéb előre elkészített étkeket mértékletesen fogyasszuk, mivel ezek kevésbé hasznos adalékokat is tartalmaznak, mint például a só.

NEM SZÁMÍT BELE sokak bánatára a burgonya, a rizs, a tészta és a kenyér sem, hiába növényi eredetűek. :)

EGYNEK JÓ a kukorica, a bab, a lencse és a többi hüvelyes, bármennyit is fogyasztasz belőlük, mivel főként keményítőből állnak és magas a fehérje tartalmuk is. Egynek számítható a 100%-os gyümölcslé is, hiába iszod egész nap. :)

Hogyan zsúfold mindezt az étrendedbe?

Most már tudjuk, hogy mit és mennyit, mégis maradt egy kérdés. Ki az, aki mindennap ennyi zöldséget és gyümölcsöt megeszik? (Én a vegetáriánusokra és a fogyókúrázókra tippelek.) Kinek van ideje arra, hogy e séma szerint tervezze étkezéseit munka és gyerekek mellett? Mert bár fontos az egészség, mégis van, ami felülírja a számításainkat.

Nézzük meg példaként az én mai adagom, amire e cikk megírása miatt különösen ügyeltem, s még így sem jött össze:):

  • Reggelire 2 darab kisebb paradicsom (a szendvics mellé)

  • Ebédre párolt brokkoli (a tejszínes tésztám mellé)

  • Uzsonnára éppen most iszom a frissen facsart grapefruitlevet, s már most látom, hogy a vacsora mellé maximum újra egy kis paradicsom jut zöldség gyanánt. :)

Ez négy adag, pedig én igazán megtettem mindent.

Mit javasolunk?

  • A lehetőségeidhez mérten iktass be annyiféle zöldséget és gyümölcsöt az étrendedbe, amennyit csak bírsz.
  • Ne múljon el étkezés valamilyen vitaminforrás nélkül, tehát olyan ne legyen, hogy csak húst eszel krumplival! Egy kis uborkasalátát vagy savanyúságot biztos kapsz mellé.
  • Egyél levest, abban általában előfordul némi zöldség is!
  • Két étkezés között nassolj valamilyen gyümölcsöt!
  • Figyelj arra, hogy mit kívánsz és válassz annak megfelelően!

Érdemes erre ennyire odafigyelni?

A válaszunk egyértelműen: IGEN! Hiszen ez lenne az egészséges étkezés és minden diéta alapja.

Sok sikert és jó egészséget kívánunk!

Forrás: proaktivdirekt.com
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK