Ha Önnek is olyan kamaszgyermeke van, aki nem hajlandó szót fogadni, jó, ha tudja, hogy egy sor olyan dolog van, amit megtehet annak érdekében, hogy a kettejük közötti kommunikáció fejlődjön és eredményesebb legyen. A következő három alapelv segíthet abban, hogy közeledni tudjon kamasz gyermeke felé, valamint megtalálhassák a közös hangot.
Fontos az időzítés!
A tinik ugyan kicsit körülményesebben, de időnként beszélgetnek a szüleikkel és más felnőttekkel is az élet fontos dolgairól. Azonban időre és felkészülésre van szükségük! Egy olyan tini esetében, akinek a gondolatait még az öt perccel korábbi zenehallgatás/letöltés élménye, vagy a videojáték, chat, telefon stb. tölti ki, nem lesz olyan hangulatban, hogy érdemi beszélgetést folytasson bárkivel is, nemhogy a szüleivel. Kivétel ez alól az a társa, aki szintén ugyanazt a zenét hallgatta, játékot játszotta, mint ő.
Olyankor próbáljon meg közeledni feléje a fontos beszélgetésekkel, mondandóval, ha biztos abban, hogy éppen semmi olyan dologban nem zavarja meg a tinit, ami számára fontos. Ezzel kifejezi, hogy tiszteletben tartja a magánszféráját, megérti, ha elfoglalt, és nem kényszeríti olyasmire, amit nem akar. Ellenkező esetben kiadós vitatkozásra, konfliktushelyzetre számíthat: gyakorlatilag a tini a személye elleni támadásnak véli az ön „tapintatlan” közeledését.
Előre figyelmeztesse gyermekét, hogy komolyan szeretne beszélgetni vele, valamint adjon lehetőséget a beszélgetés helyének és idejének meghatározására úgy, hogy az mindkettejük számára megfelelő legyen. Ez a fajta megközelítés gyakorta vezet eredményre, a kamasz nagyobb hajlandóságot mutat a kommunikációra, jobban odafigyel a szülőre, válaszol a kérdéseire, ellentétben azzal, amikor úgy érzi, megzavarják valamilyen, számára fontos és halaszthatatlan tevékenységben.
Nagyon fontos, hogy hagyjon elég időt a beszélgetés kibontakozására: a tiniknek időre van szükségük, hogy összeszedjék a gondolataikat, vagy épp bátorságukat, hogy egy-egy fontos dolgot képesek legyenek megbeszélni Önnel. Próbáljon meg türelmes lenni, és elfogadni azt, amit a tini mond Önnek, még akkor is, ha nem feltétlenül ért egyet a dologgal. Csakis vitába bonyolódás nélkül vezetheti rá gyermekét finoman arra, hogy jobb döntéseket hozzon meg.
Legyen türelmes!
Az egyik sarkalatos pontja a gyereknevelésnek a türelem. A rendíthetetlen türelem és a magas szintű kommunikációs készségek sokszor kisegíthetik a szülőt még a nehéz és problémás helyzetekből is. Ha így próbál meg gyermeke felé nyitni, akkor viszonylag hamar elérheti, hogy elnyerje a bizalmát és figyelmét.
Az aktív meghallgatás eszköze, a helyes kérdésfeltevés, a türelmes kivárás. Ezek a kommunikációs technikák teszik lehetővé a szülő számára, hogy a kamasz megnyíljon és megossza a legbensőbb gondolatait.
Kezelje egyenrangú félként!
A tinik gyakorta panaszkodnak amiatt, hogy nem kezelik őket a felnőttekkel egyenrangúan, például egy beszélgetés során rendszerint övék az alárendelt szerep. Nem árt észben tartani, hogy a kamaszok még csak most alakítják ki saját értékrendjüket, de már egyre jobban képesek különbséget tenni a „jó és rossz” között. A tinik ösztönből elutasítanak minden olyan dolgot, ami arra késztetné őket, hogy viselkedésüket megváltoztassák, ha nem látják azt, hogy az a személy, aki a változást javasolja, betartaná azt, amit mond.
Azok a tinik, akik nem hallgatnak a szüleikre, még nem rossz gyerekek. Egyszerűen arról van szó, hogy először azt szeretnék, hogy hallgassák meg őket, figyeljenek oda rájuk. Még a legkezelhetetlenebb tinit is megszelídítheti, ha követi a fent ismertetett lépéseket, és megpróbál jó kapcsolatot kialakítani gyermekével. Ne feledje, mindig figyeljen oda gyermekére, foglalkozzon vele eleget és akkor a problémák többsége elkerülhető lesz.