Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Hízást, hajhullást, fásultságot okozhat a pajzsmirigy
2013. június 26. 09:00

pajzsmirigybetegség, tilalom, fáradtság, energiaegyensúly, alvás

Hízást, hajhullást, fásultságot okozhat a pajzsmirigy
Hízás, fogyást, fáradtságot, idegességet, hajhullást és még számtalan tünetet okozhat a pajzsmirigy.
Hízást, hajhullást, fásultságot okozhat a pajzsmirigy

Dr. Szabó Andrea, ultrahang-specialista a kivizsgálás egyik sarokpontjáról, az ultrahangos vizsgálatról beszélt.

A hibás működés felboríthatja az anyagcserét

A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk. Az általa termelt hormon erősen befolyásolja a szervezet anyagcsere folyamatait. Éppen ezért, ha felborul működésének egyensúlya, számos szerteágazó tüneteket okozhat. Gyakori probléma többek között az indokolatlan hízás vagy a fogyás, a tünetekből fakadó rossz közérzet, az állandó fáradtság, idegesség, álmatlanság. Mindez természetesen kihat a teljesítő képességre, a hangulatra is. a helyzetet pedig tovább ronthatja, hogy a tünetek forrása sokszor nem egyértelmű.

Kevesen tudják, de számos népbetegség hátterében is állhat a pajzsmirigy működésének zavara, mint például a szívritmuszavarok, a magas koleszterinszint, a pánik tünetek, a depresszió, és elhízás is kialakulhat a mirigy megzavart működése miatt. A szülések 10-17 százalékában a szülést követően 2-6 hónap múlva pajzsmirigy-gyulladás fejlődhet ki, amelynek tünetei jellegzetesek, bár sajnos ritkán diagnosztizáltak. Ezek az erős szívdobogás, az idegesség, a gyengeség, a testsúly-növekedés, és a hajhullás. A pajzsmirigy betegségei gyakori okai a terméketlenségnek, a vetéléseknek, menstruáció zavaroknak.

Egyszerű vizsgálatok – pontos diagnózis

A pajzsmirigy vizsgálatát elsősorban endokrinológus végzi, aki elsősorban részletesen kikérdezi és fizikálisan megvizsgálja a beteget, valamint vérvizsgálatot rendel el. A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, illetve a pajzsmirigy hormon FT3 és FT4 szintjeinek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben szakorvos feladata.

A pontos diagnózist segíti az ultrahang vizsgálat, melynek során a pajzsmirigy lebenyeinek méretét, szerkezetét, erezettségét, a nyaki nyirokcsomókat vizsgálják. A fájdalommentes eljárás kitűnően alkalmas arra, hogy a pajzsmirigy esetleges göbös elváltozásait, cisztákat, gyulladásos folyamatokat keressen vele a szakember.

A vizsgálathoz nem szükséges semmiféle előkészület, a betegnek mindössze a nyakát kell szabaddá tennie, amíg hanyatt fekszik a vizsgálóágyon. A nyak bőrét az ultrahanghullámok terjedését elősegítő zselével kenik be, az orvos pedig ráhelyezi a vizsgálófejet a nyakra. A vizsgálófejet mozgatva a szakember képet alkot a pajzsmirigy két lebenyéről, ezt a képernyőn kimerevítheti, nagyíthatja és lemérheti az ott látott képletek méreteit, illetve a képet ki is nyomtathatja.

- Előfordulhat, hogy az ultrahanggal felfedezett eltérések miatt szövettani mintavételt, vagyis biopsziát javaslunk – ismerteti dr. Szabó Andrea. – Ez egy tűszúrással járó módszer, amelynek révén eldönthető, hogy a felfedezett elváltozás jó- vagy rosszindulatú-e. Fontos tudni, hogy a pajzsmirigy-betegségek idejében felfedezve jó hatásfokkal gyógyíthatók, illetve a tünetek szinte teljesen megszüntethetők.

Forrás: wellnesscafe.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK