Ennek oka kettős: egyrészt minden társbetegség, így fertőzések fellépése is ronthatja az anyagcsere-állapotot, anyagcsere-kisiklást idézhet elő, másrészt a magas szöveti cukorszint, a szervezet ellenállóképességének csökkenése fokozhatja a betegséget okozó ágens, baktérium, vírus vagy gomba virulenciáját, megbetegítő képességét.
Fertőzés kialakulása cukorbetegen ezért gyakori ellenőrzést, és ha a vércukor-monitorozás, a kezelés szükség szerinti módosítása, a szájon keresztüli folyadékfelvétel vagy a megfelelő, rendszeres táplálkozás otthoni körülmények között nem biztosítható, gyógyintézeti elhelyezést tesz szükségessé.
Több napon keresztül fennálló magas láz, jelentős vagy hirtelen állapotromlás, elhúzódó lefolyású megbetegedés ugyancsak kórházi beutalást indokol.
Ez szükséges akkor is, ha átmenetileg inzulin adására kell sort keríteni. A teljességhez tartozik, hogy vannak olyan ritka fertőző megbetegedések – pl. az epehólyag-gyulladás egy speciális, viszonylag tünetszegényen kialakuló, de akár igen súlyos szövődményeket okozó formája; egy speciális gomba okozta megbetegedés –, amelyek elsősorban cukorbetegségben fordulnak elő. Ezek ismerete a kezelőorvos számára azért fontos, hogy a szokásos kezelésre nem javuló, rövid időn belül ismétlődő vagy elhúzódó megbetegedés esetén e lehetőségekre is gondoljon.