Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Ha összecsúsznak a szemek
2013. május 10. 11:54

szem, szemüveg, kancsalság

Ha összecsúsznak a szemek
A latin kifejezéssel strabizmusnak nevezett jelenség a kétszemes együttlátás hiányát jelenti. Hogyan alakul ki, és miként kezelhető?
Ha összecsúsznak a szemek

A szem helyzetéért hat izom felelős, és megfelelő beidegződés esetén ezek működése is kiegyensúlyozott: előretekintéskor a szemek azonos helyzetűnek látszanak, a szemgolyók pedig együtt mozognak oldalra nézéskor. Kancsalság esetén azonban más a helyzet: megbomlik a szemizmok működése közti egyensúly, és ennek következtében a szem nézővonalai nyugalmi helyzetben, távolra tekintéskor nem párhuzamosak.

Fajtái

A kancsalság nem elsősorban kozmetikai probléma, kezelését nem szabad elhanyagolni. Kancsalító szeme miatt ugyanis a gyermek egész életében alul fog teljesíteni, és akár a pályaválasztásban is akadályozhatja. Az autóvezetésnél is hátrány jelentkezhet, ha a kétszemes együttlátás hiánya áll fenn.

Már Hippokratész is megfigyelte, hogy a kancsalság, illetve az arra való hajlam örökölhető. Ennek tényezői azonban máig nem ismertek. A kancsalságnak több fajtája van, és némely esetekben csupán a szem kancsalít (általában befelé, ez az ún. esotropia, emellett lehet kifelé térő kancsalság is, exotropia), de előfordul olyan is, hogy mindkét szem kancsalít felváltva.

A gyermekkorban előforduló kancsalságok zöme az ún. kísérő kancsalságok csoportjába sorolható, de gyakori az ún. félszemes kancsalság is, amelynél mindig az egyik (és mindig ugyanaz) szem kancsal.

A harmadik típus az ún. bénulásos kancsalság, mely lehet veleszületett, de többnyire szerzett betegség. Oka leggyakrabban koponyacsonttörés, agyvelő- vagy agyhártyagyulladás, vérzések, mérgezések, daganatok, érelmeszesedés, övsömör.

Kezelése

A kancsalság kezelése többféle lehet. Ha ún. konzervatív kezelés jön szóba, akkor a gyermek szemüveget kap, és a gyengébben látó szemet takarással kell megerősíteni, és a fennálló fénytörési hibát korrigálva lassan kialakul a kétszemes együttlátás.

A másik módszer a kezelésre az operáció, melyre nemcsak gyermekkorban, hanem felnőttkorban is sor kerülhet. Az ilyen műtétek során gyengítik a túlműködő izmot, és erősítik az alulműködőt.

Mi a tompalátás?

Ha a szem anatómiailag tökéletesen ép, ennek ellenére azonban a gyermek megfelelő szemüveg viselése mellett sem képes a jól ismert látásvizsgáló táblát végigolvasni, akkor valószínűleg tompalátásról beszélünk.

Ezen eljárások célja azonban nem a látás javítása, csupán a szem helyes állásának biztosítása, azaz sokkal inkább "kozmetikai" jellegű a beavatkozás, mintsem funkcionális. Éppen ezért 6-7 éves korig a tompalátást is kezelni kell, azonban nagyon jó eredmények érhetők el. Ugyanitt érdemes hangsúlyozni azt is, hogy a gyermek érdekében a kezelés teljes sikerét egy dolog garantálja: a következetes és kitartó szemész-szülő-gyermek együttműködés.

Forrás: hazipatika.com
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK