Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Gusztustalan, de szükség van rá - mindennapi váladékaink
2014. február 18. 09:38

orrfolyás, váladék, köhögés, szervezet

Gusztustalan, de szükség van rá - mindennapi váladékaink
Lehet sárga vagy zöld, jöhet az orrunkból és fel is köhöghetjük. Különböző becenevei vannak (amelyeket inkább nem sorolunk fel), és a legtöbben undorodva fordulunk el, ha szóba kerül. Mi pontosan a váladék és mi célt szolgál a szervezetünkben?
Gusztustalan, de szükség van rá - mindennapi váladékaink

A váladék, illetve nyák tulajdonképpen víz (mintegy 95 százalékban) és speciális, szénhidrátokkal borított proteinek elegye. Attól függően, hogy hol található a szervezetünkben, a váladék tartalmazhat fehérvérsejteket, de sókat, sejtmaradványokat, zsírokat és fehérjéket is. Bár a legtöbb embernek a váladékról a ragacsos, zöldes vagy sárgás nyálka jut eszébe, a színe lehet teljesen áttetsző is. Tévhit, hogy minél sötétebb a váladék színe, annál komolyabb fertőzésünk van. A váladék színét azok az enzimek határozzák meg, amelyek a kórokozók elleni küzdelemhez szükségesek.

A váladék egyszerre síkosító, nedvesítő hatású és meg is védi a sejteket, illetve a szervezetünket. Segít például az emésztésben, a légzőszervekben található váladék pedig bevonja a szervezetünkbe kerülő idegen anyagokat (port, pollent stb.), így azoktól könnyebb megszabadulni orrfújás vagy köhögés segítségével. A váladék ahhoz is hozzájárul, hogy a nyálkahártya ne száradjon ki. Az orrban lévő váladék pedig még a szaglást is segíti, hiszen a vizes környezetben könnyebben "oldódnak" fel az illatokért felelős anyagok.

Egy egészséges ember szervezetében a légutakban naponta közel 7 evőkanálnyi váladék termelődik! Ez a mennyiség betegség idején természetesen a sokszorosára is nőhet, megakadályozva a szabad légáramlást, eldugítva az orrot. A krónikus gyulladástól szenvedők szervezetében a felgyülemlő váladék a kórokozók melegágya lehet, így érdemes attól minél gyorsabban megszabadulni. A váladék ugyanakkor erős jelzőrendszer is, például ha a székletünkben veszünk észre nyálkát, az a bél betegségeire, gyulladására utalhat.

Sokakban felmerül a kérdés, mi az egészségesebb: kiköpni vagy lenyelni a felköhögött váladékot? A gyomorsavak szerencsére megbirkóznak a kihívással, így bár nem túl gusztusos, de tulajdonképpen veszélytelen lenyelni a váladékot.

Forrás: hazipatika.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK