Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Folytonos tüsszögés és viszkető szem
2013. április 11. 09:10

pollen, allergia, parlagfű

Folytonos tüsszögés és viszkető szem
A tavasz kezdete sokaknak szenvedéseik kiújulását is jelenti.
Folytonos tüsszögés és viszkető szem

Az allergiás rhinitis, szénanátha a föld minden országában, ugyan változó mértékben, de nagyon elterjedt, és a betegek száma évről évre drasztikusan nő.

Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója olyan anyagokra, amelyek egészséges (azaz nem allergiás) egyéneknél semmilyen választ nem váltanak ki a szervezetből. Az allergia tehát az immunrendszer „tévedésének” következménye, eltúlzott válasza egy egyébként ártalmatlan anyagra.

Sokan összekeverik, vagy szinonimaként használják a két fogalmat, pedig az allergia és az irritáció nem ugyanazt jelenti. Az allergiát mindig kiváltja valami, amire a szervezet túlzott immunreakcióval válaszol. Az állapot kordában tartható, de soha nem gyó-
gyul meg véglegesen, tehát kezelés nélkül arra az adott dologra a szervezetünk mindig így fog reagálni. 

A tünetek kialakulásának esélye változó, például a vidéken, állatok között felnövő gyerekeknél ritkább. Erre az adhat magyarázatot, hogy ezek a gyerekek gyakrabban kerülnek kapcsolatba bizonyos baktériumokkal, és ez pozitív hatást gyakorol immunrendszerük fejlődésére.

A szénanátha ismert tünetei az orrfolyás, illetve az elduguló orr miatti nehéz légzés, a tüsszögés, a szem viszketése. A kezeletlen szénanátha szenvedő áldozataival minden nap találkozhatunk: rokonaink, barátaink, munkatársaink napról napra megszenvedik az év legszebb időszakait, a tavaszi és nyári hónapokat. Otthonukba zárkóznak, ingerlékenyek, magukba fordulnak, ugyanis az állandó ingerlés kifárasztja az idegrendszert, ami fáradékonysághoz, a koncentráció lanyhulásához vezet. Mivel a beteg egyre kevesebbet tud pihenni, aludni, egyre inkább ingerlékeny és türelmetlen a környezetével szemben, amely jelentősen rontja az életminőséget és a teljesítményt.

Később a tünetek szívóssága miatt egyre kilátástalanabbnak tűnik a betegség, ez pedig kedvetlenséget, beletörődést, depresszív hangulatot eredményezhet.
 

Korai érintettség:
​3–4 éves korban már jelentkezhetnek az első tünetek, de az allergiás nátha főként a fiatal felnőttek megbetegedése.

Az allergiás tünetek csökkentésére manapság sokféle alternatív megoldás létezik. A zavaró tünetek kezelésével kapcsolatban ma már nagyon sokféle lehetőséggel találkozunk, ám érdemes körültekintőnek lenni, mielőtt elkezdjük a különböző eljárások, gyógymódok alkalmazását.

A szénanátha kezelésére a nemzetközi orvostársadalom által kidolgozott eljárás szerint a betegség elleni hatékony védekezés eszközei a tudományos alapokon kifejlesztett gyógyszerek. 

Az allergiás betegek életminőségét javító, a tüneteket kezelő megfelelő készítmények, gyógymódok, vagy a táplálkozási szokáson, életformán való változtatás nagyban csökkenthetik a kellemetlenségeket.

Több ok kiválthatja a kóros reakciót
A tüneteket okozó anyagokat allergéneknek nevezzük. Ilyenek lehetnek például virágok pollenei, állati szőrök, háziporatka, penészspórák, különböző állatok mérgei, mikroorganizmusok, bizonyos élelmiszerek, gyógyszerek, vegyszerek, fémek, de akár a napfény is.

  • Keresztallergia a gyümölcsben: A pollenek és bizonyos ételek között hasonló részecskék vannak, s ezek erősíthetik a tüneteket. Az érintetteknek feltétlenül ismerniük kell, hogy náluk mi válthatja ki ezeket a keresztreakciókat, és lehetőleg ezeket a gyümölcsöket is kerülniük kell.
  • Virágok irritáló pollenjei: A legegyszerűbb az lenne, ha a pollent elkerülnénk, de ez lehetetlen. Fontos, hogy tudjuk, melyik pollenre vagyunk allergiásak, és az év mely szakában, melyik hónapokban kell a megfelelő intézkedéseket megtennünk.
  • Kedvencünk is okozhat bajt: Ha a tünetekért valamilyen háziállat a felelős, akkor meg kell válni a kedvenctől. A túlérzékenységet nemcsak az állatszőr, hanem az állat lehámlott bőre, illetve macskáknál a tisztálkodáskor a bőrére kerülő nyál is okozhatja.
  • Fokozatosan romlik az állapot: A táplálkozás a legközvetlenebb kontaktus az ember és a külvilág között. A táplálékallergiát előidéző allergének is először érzékenyítik az immunrendszert, és a tünetek az allergénnel való következő találkozáskor jelentkeznek.
  • A darázscsípés veszélyei: A becslések szerint az emberek négy százaléka szenved rovarméreg-allergiában. Számukra elsősorban a méhek, a darazsak, a lódarázs és a dongók csípése lehet veszélyes. A tünetek a csípést követő néhány másodpercen vagy percen belül fellépnek.
Forrás: metropol.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK