Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Felmérés: Meglepően kevés egyetemista dohányzik
2013. október 08. 07:26

cigaretta, dohányfüst, dohányzás, leszokás, egyetemi együttműködés

Felmérés: Meglepően kevés egyetemista dohányzik
Egy egészséges életmóddal foglalkozó egyetemi program érdekes adatokat is gyűjtött a magyar egyetemistákkal. Átlagos testtömegindexük 22,8, 43 százalékuk rendszeresen sportol, viszont kevesen esznek gyümölcsöt és zöldséget.
Felmérés: Meglepően kevés egyetemista dohányzik

Három hazai egyetemen indult el márciustól a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének szakmai programja, az Energia-egyensúly Egészségprogram Egyetemistáknak, amely az egészséges táplálkozást és életmódot hivatott népszerűsíteni a hallgatók között. Márciustól közel 1500 egyetemista vette igénybe a tanácsadást. Legtöbbjük (64 százalékuk) szerencsére nem a fogyókúrákról és a csodadiétákról, hanem az egészséges táplálkozásról szeretett volna többet megtudni a dietetikustól - írták hétfőn közleményben a program szervezői.

A testtömeg megtartásának alapja az energia-egyensúly, vagyis az ételekkel, italokkal elfogyasztott és a mozgással felhasznált energiamennyiség közötti harmónia. Fontos, hogy ennek a jelentősége beépüljön a fiatalok szemléletébe, mert az életmód és a táplálkozási szokások jórészt gyerek- és fiatal felnőttkorban alakulnak ki. Ezért döntött úgy a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ), hogy tavasszal átfogó szakmai programmal keres fel három hazai egyetemet, a Budapesti Corvinus Egyetem Élelmiszertudományi Karát, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumát és a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karát. Az előadások és a tanácsadások azonban bármely más szakos hallgatók előtt is nyitva álltak. A hároméves projekt végére kb. 4500 egyetemista étkezési szokásairól és tápláltsági állapotáról állnak majd rendelkezésre adatok, amelyek feltehetően kortársaik egészségi állapotáról és táplálkozási szokásairól is képet adnak majd.

A márciusban indult E3 – Energia-egyensúly Egészségprogram Egyetemistáknak projekt keretében eddig 1406 egyetemista keresett fel dietetikus szakembert és vett igénybe térítésmentes szaktanácsadást. A fő motivációjuk az volt, hogy az egészséges táplálkozásról tudjanak meg minél több, használható információt. A tanácsadások keretében elvégzett, gyors szűrésekből kiderült, hogy legtöbbjüknek nincs szüksége fogyókúrára, hiszen az átlag testtömeg-indexük a normál tartományba tartozó 22,8 volt. Így az egyetemista korosztály számára egyértelműen az energia-egyensúly fontosságának felismerése a legfontosabb, vagyis az, hogy hosszú távon úgy tudják megelőzni az elhízást, ha táplálkozásukban és életmódjukban figyelemmel vannak a bevitt és elégetett kalóriák egyensúlyára.

Az is kiderült az egyetemista korosztály táplálkozási szokásainak feltérképezéséből, hogy a gyümölcs- és zöldségfogyasztás alacsony a körükben. Noha az energia-egyensúly fenntartásához is létszükséglet lenne ezek fogyasztása, több mint 2 százalék egyáltalán nem eszik zöldséget, gyümölcsöt, 30 százalékuk pedig naponta csak egyszer.

Pozitívum, hogy a hazai felnőtt lakossághoz képest  az E3 programban részt vett egyetemisták többet sportolnak. Rendszeresen sportol 43 százalékuk, míg a felnőtt lakosságnak csak 23 százaléka. Közel 10 százalékuk viszont már egyetemistaként sem mozog semmit.

A hallgatók fele (47,3 százaléka) naponta 1-2 liter folyadékot iszik meg, 28 százalék pedig 2-3 liter közti mennyiséget. A javasolt mennyiség legalább 2 liter lenne. A kapott eredmények alapján tehát a folyadékpótlás területén van még mit tenni.

A dohányzás terén viszonylag jó a helyzet, a hallgatók 70 százaléka nem dohányos, 20 százalékuk alkalmi, 10 százalék viszont rendszeres cigarettázó.

Az öt szemeszterre tervezett E3 program az idei tanévben is folytatódik. A hároméves időszak alatt az MDOSZ szakértői 40-50 előadást és több mint 600 szaktanácsadást kínálnak a diákoknak.

Az idei szemeszter előadásaira és tanácsadásaira az MDOSZ honlapján (www.mdosz.hu) lehet bejelentkezni és időpontot kérni.

Forrás: hvg.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK