A Proceedings of the National Academy of Sciences májusi számában megejelent vizsgálat szerint depressziósoknál a belső biológiai óra szabályozása szenved zavart. Azonban a Huda Akil és Michigani Egyetem depressziós elhunytak agyából vett minta alapján megállapították, hogy ez az óra nem működik megfelelően. A kutatók reményei szerint a felfedezés új perspektívákat nyithat meg a depresszió kutatásában és kezelésében egyaránt.
Régóta ismert, hogy a cirkadián ritmus, mely a nappal és az éjszaka (fény és sötétség) váltakozásának egyenes következménye az agy működését is alapvetően meghatározza. Állatkísérletekből az is nyilvánvaló, hogy a gének szabályozásának váltakozása is egyfajta ismétlődő rendszerességet követ. Humán vizsgálatokból azonban erre a kérdéskörre nem irányultak: eddig vérmintákból nézték a hormonszintek napszakokra jellemző váltakozását, ebből viszont az agy működésére nem lehet következtetni.
Jelen vizsgálat során 89 elhunyt agyából vettek mintát, akik különböző napszakban haltak meg - a génműködési profil jellemző mintázatot mutatott 55 olyan egyénnél, akik kórtörténetében pszichiátriai elváltozás nem szerepelt. A 34 súlyos depresszióban szenvedőnél azonban az időszaki szabályosság eltűnt - náluk a vizsgált paraméterek nagy szórást mutattak.