Egy kutatás során az önkéntesek 1-6 gramm fahéjat fogyasztottak 40 napon keresztül. (Egy gramm őrölt fahéj kb. egy fél teáskanálnyinak felel meg.) A kutatók úgy találták, hogy a fahéj hatására a koleszterinszint 18%-kal, míg a vércukorszint 24%-kal csökkenhet. A vizsgálat alapján elmondható, hogy a fahéjfogyasztás előnyös lehet a cukorbetegek számára.
A kutatók úgy gondolják, hogy főként a kettes típusú cukorbetegséggel küzdők profitálhatnak a fűszerrel, mivel fogyasztása az inzulinrezisztenciára van pozitív hatással, így csökkentheti a vércukorszintet.
Ezt a hatást egyébként nemcsak cukorbetegek, hanem például gomba-fertőzöttek is kihasználhatják.
Ha a hagyományos őrölt fahéjnál maradnál, és nem szeretnél étrendkiegészítőket vásárolni, akkor reszelt almával, más gyümölcsökkel, smoothie-val, natúr joghurttal, reszelt nyers burgonyával érdemes próbálkoznod. A fahéjas édességekben bár némiképp ellensúlyozza a fahéj jelenléte a cukrot, mégsem előnyös péksüteményekkel és más cukrászati termékekkel hozzájutni a fűszerhez.
Az élelmiszerekkel a szervezetbe juttatott normál mennyiségű fahéj esetében nem kell aggódni, ám étrendkiegészítők vagy megnövelt fahéjbevitel esetén már érdemes odafigyelni. Mivel a fűszer csökkentheti a vércukorszintet, ezért más hasonló hatású gyógynövénnyel vagy gyógyszerrel kombinálva körültekintően kell eljárni. Ilyen lehet az alfa-zsírsav, a keserű dinnye, a króm, az ördögkarom, a görögszéna, a fokhagyma, a vadgesztenye, a panax, a szibériai ginszeng és az útifű. Ugyanez igaz a cukorbeteg-gyógyszerekre is. Ha a vércukorszint túl alacsony lesz, tájékoztasd orvosod.
Azoknak, akik májkárosodással küzdenek, szintén elővigyázatosnak kell lenniük, mivel a nagyobb mennyiségű fahéj, növelheti a májproblémákat. Kumarin tartalma megemelheti a vér májenzim-számát, amely súlyosabb esetekben májgyulladáshoz is vezethet, és a véralvadást is gátolhatja. 1 kg fahéj kb. 2100-4000 g kumarint tartalmazhat. A kumarinfogyasztás napi határértéke testtömeg kilogrammonként 0,1 mg, de ennek kismértékű átlépése sem egészségkárosító.
Terhes nőknek és gyerekeknek nem ajánlott a fahéj nagy mennyiségű, étrendkiegészítőként való fogyasztása.