2013. február 12. 13:43
fagyás, fagyási sérülés, hőháztartás, hőszabályozás, hidratálás
Ezért tudjuk elviselni a hideget
A hőháztartásról. Szervezetünk folyamatosan alkalmazkodik a külső hőmérsékleti viszonyokhoz, így a téli hideg időjárás szélsőségeihez is. Hőszabályozásunk állandóan jelzi és folyamatosan biztosítja testünk kellő és állandó hőmérsékletét. A csecsemők és a kisgyermekek hőszabályozása, - termelése és -leadása azonban még nem tud alkalmazkodni a külső környezeti körülményekhez.
A felnőttek szervezete kellő edzettséggel már jobban elviseli a hőmérsékleti szélsőségeket. A téli időjárás, a jelentősebb mennyiségű eső, hó s a velük együtt érkező hideg szél kellő védelem, ruházat nélkül kihűléshez, a hőszabályozás zavarához vezethet. A helytelen vagy hiányos öltözet kisgyermekeknél gyakran okoz meghűlést.
Készüljünk a télre!
Télen, a zárt lakások, az állandó fűtés általában mindig alacsony páratartalmat biztosítanak a szervezetünknek és természetesen a bőrünknek is. A kisgyermek bőrén, a zárt ruházat alatt is gyakrabban vesszük észre a finom, aprólemezes hámlást. Ez a jelenség természetes folyamat, de az érzékeny bőrűek bőrszárazsága viszketést eredményezhet. A könyök és a térdek hajlataiban gyulladásos vakarási vonalakat, hegeket, esetleg ekcémás felszíneket láthatunk. ősz végén elcsodálkozunk, hogy mindkét kézhátunkon reszelőssé durvul a felhám, olykor berepedezik és az alapja piszkos szürkévé válik. A jelenség főleg iskolások kezén látható, ami nem a kézmosás, hanem a kéz szárazra törlésének és a nagyfokú kiszáradásának következménye. Egy zsírosabb típusú kenőcs használata biztosan megoldja e kellemetlenséget.
Az izzadékonyabb gyermekek kezén már a fagypont közeli hőmérsékleten is fájdalmas duzzanat és az ujjak lilás elszíneződése figyelhető meg - feszülő fájdalom kíséretében. A tünetek leányokon és fiúkon egyaránt kialakulhatnak. A háttérben a kiserek veleszületett zavara észlelhető, s a családi öröklöttség is igazolható. Feltétlenül ajánlatos a meleg kesztyű és lábbeli viselése.
A csecsemők orcáin a szabad levegőn pirosas foltocskák jelenhetnek meg. Ez inkább a hideg okozta válaszreakció, mint a "kicsattanó" egészség jele. A nagy hidegben a fedetlenül hagyott fülek vagy az orr, akár néhány óra alatt is fagysérülést szenvedhet.
Sapkakúra
A tél végén a fülkagylók felső szélein jelenhetnek meg sárgás, folyadékkal teli hólyagok. A hólyagokat a fokozott UVB-sugárzás okozhatja. Télen a hajas fejbőrön is nagyobb mértékű lehet a korpázó hámlás, a fülek mögötti területen és a homlok-hajas fejbőr határon. Nem kell mindjárt gombás betegségre gondolni, elegendő lehet a kénes gyógysampon alkalmazása is a tünetmentességhez. A tél folyamán a pikkelysömörös betegség, a szeborreás bőrre való hajlam kifejezettebbé válhat, ha nem gondozzuk és kezeljük folyamatosan. A tartósan viselt sapka és kalap még tovább fokozzák a fejbőr és a haj természetes váladékainak felhalmozódását, azok esetleges bomlását, ártalmait.
A réteges öltözet megvéd bennünket a fagypont alatti hőmérsékleten. Bizonyos helyzetekben azonban nem tudunk kellően védekezni. Egy gépkocsibaleset, egy különösen hideg időben történő kirándulás kellő menedék hiányában gyakran idéz elő még ma is fagyási sérülést. Az elszenvedett I-II fokú fagyás szinte az életünk végéig elkísérhet bennünket.
Ma leggyakrabban a hidegben tartózkodók lábujjain találunk fagyási sérüléseket. Sajnos nem ritka a téli hidegben az alkoholos bódulatban, a szabadban elalvók fagyásos "fehér halála" sem.
A legfontosabb feladat a kényelmes és vízhatlan lábbeli megválasztása. Télen rendszeresen ellenőrizzük gyermekünk cipőjének talpát, illetve a lábbeli tágasságát. Az átázott cipőt mihamarabb cseréljük szárazra.
Télen már plusz 1-2 °C-on is megfagyhat az érzékeny bőrű "izzadós" gyermek lába. A meleg és kényelmes lábbeli, a pamut zokni és a hintőpor biztosan elviselhetővé teszi a hideget.
Segít a tiszta levegő
A tél nem jelentheti a teljes bezártságunkat. Ilyenkor a kirándulások, a túrák, a szánkózás, a sízés és a korcsolyázás biztosítja egészséges, jó közérzetünket. Télen is élvezzük a védett helyeken, a hegyi magaslatokon a természetes napfényt és a tiszta levegőt.
A ma már kissé elfelejtett kvarc-lámpás napfénypótlás - kellő szakértelemmel - bizony igen-igen jótékony hatású a csecsemőtől a legidősebbekig. A szolárium mértékletes használata is ajánlatos. Az álló készüléket részesítsük előnyben.
Forrás: hazipatika.com