A vizsgálatba bevont nők 51 százaléka ugyanis elfelejtette bevenni a fogamzásgátló tablettáját, vagy esemény utáni készítményhez kellett nyúlnia. A feltételezések szerint a probléma az alkoholmámor, a zsúfolt időbeosztás és a családi látogatások számlájára írható. Minden hatodik azért nem veszi be a tablettát, mert ittas, minden hetediknek az ünnepi előkészületek kötik le a figyelmét, szintén minden hatodik pedig több napon át kihagyta a gyógyszert, mivel nem tudott eljutni az orvoshoz az újabb receptért a karácsonyi időszakban. A megkérdezettek 28 százaléka pedig nem csomagolta el magával az ünnepi utazásnál.
A kutatást egy gyógyszercég készítette, miután az internetes fogamzásgátló-vásárlás 32 százalékos növekedést mutatott karácsonykor. A vállalat 2000 nőt kérdezett meg, aminek alapján kiderült, hogy harmaduk szerint lehetetlenség eljutni az orvoshoz a decemberi rohanás közepette újabb receptért. Emiatt 13 százalékuknak esemény utáni tablettára volt szüksége, s minden tizennegyediknek a céges buli után.
"Általában hétvégén tetőzik nálunk a fogamzásgátlók eladása, ám a novemberi és decemberi ünnepi időszak még ezt is növeli. A fogamzásgátlóra való fokozott igény és a háziorvosok korlátozott rendelési idejének kombinációja azt sugallja, hogy erre a problémára még inkább oda kell figyelni az ünnepi időszakban" - mondta Dr. Tom Brett, a cég orvosi vezetője.
Csupán a megkérdezettek huszada vett igénybe internetes gyógyszertári szolgáltatást, de 45 százalékuk megfontolná, amennyiben olcsó volna a házhoz szállítás.
Hazánkban a leggyakrabban használt védekezési módszer viszont még mindig az óvszer: a védekezők 18 százaléka húz gumit az együttlétekkor (2010-ben még 21 százalék volt ez az arány). Csökkent a fogamzásgátlót szedők aránya is (16-ról 12 százalékra), a megszakított közösülést még mindig a tesztünket kitöltők 11 százaléka védekezik. Többen méhen belüli fogamzásgátló eszközt vagy hüvelyi fogamzásgátló megoldást alkalmaznak, míg egy százalék a naptár módszerre esküszik.