Az 5-6 mm hosszúságú, fényes, sötétbarna mag rendkívül magas esszenciális zsírsav-tartalmával hívta fel magára a figyelmet. Omega-3 és Omega-6 zsírsavakat is tartalmaz, ezenkívül A-, B-, C-, D- és E-vitaminban és élelmi rostban is gazdag. Gyógynövényként tartják számon. Maga Hippokratész is megemlíti hasmenés és hurut elleni gyógyszerként, fájdalomcsillapítóként.
A lenmag elsősorban az emésztésre lehet jó hatással, segíti a méreganyagok távozását és székrekedés esetén is sikerrel alkalmazható. Kúraszerű fogyasztása javasolt: hetente négy alkalommal két teáskanálnyi lenmagot bő folyadékkal fogyasszunk (10-szeres hígítás javasolt) pár héten keresztül. A hatását kb. 12 óra múlva már érezni fogod. Mivel serkenti az anyagcserét, fogyókúrázók is beépíthetik a diétájukba. A lenmag segíti a máj méregtelenítő munkáját is.
Mivel jó, a szervezet számára nélkülözhetetlen zsírokat tartalmaz, ezért kiváló hatással van a koleszterinszintre, így az ér- és szívbetegségek megelőzésében is szerepet játszhat, magas vérnyomás esetén is ajánlott a fogyasztása. Akár a szívinfarktus, illetve az agyvérzés esélyét is csökkentheti, illetve az érelmeszesedést is megelőzheted, ha kiegyensúlyozott táplálkozás részeként lenmagot is eszel. Cukorbetegek is fogyaszthatják.
A lenmagban olyan kötőanyagok vannak, amellyel akár a tojást is helyettesítheted a különböző tésztákban. Ehhez 1 evőkanál frissen őrölt lenmagot és 3 evőkanál vizet kell összekeverni – körülbelül egy darab tojásnak felel meg.
A lenolaj hasonló pozitív hatásokkal rendelkezik, mint a lenmag és azok is fogyaszthatják, akik nem ehetnek magvakat. Az esszenciális zsírsavak tökéletes keverékét tartalmazó lenolaj segíthet a koleszterin lerakódása ellen és az ezzel kapcsolatos betegségek megelőzésében, serkentheti az agyműködést, sőt a bőrre és a hajra is jó hatással van, puhává varázsolja azokat.
A hidegen sajtolt lenolajat salátákhoz, illetve ízesítésre használhatod. Napi 1-2 evőkanál az ajánlott mennyisége.
A lenmagból teát is készíthetsz. Ehhez egész vagy frissen őrölt magvakra lesz szükséged. Ha egészben főzöd meg, akkor legalább fél órán keresztül forrald lassú tűzön. Ha az őrölt változatot választod, akkor két evőkanállal tegyél 3 dl hideg vízbe és 20-25 percig hagyd duzzadni.
Figyelem, a lenmag fogyasztása csecsemőknek és kisgyermekeknek nem javasolt.