Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Ez lenne az ideális napirend
2012. október 16. 09:03

fiatal, életvezetés, élet, nappal

Ez lenne az ideális napirend
A szervezet működésének napi ritmusában minden tevékenységnek megvan a maga ideje - ilyenkor tudjuk a legjobb hatásfokkal végezni az adott feladatot. Bár csak keveseknek van lehetősége e szerint élni, nem árt megismerni a bioritmus szempontjából ideálisnak tekinthető napirendet.
Ez lenne az ideális napirend

Az emberi szervezet belső órája komoly szerepet játszik a hangulat, a teljesítmény és az anyagcsere működésének szabályozásában, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy mit mikor csinálunk. Egy feladatot a megfelelő időpontban végezve csodákra vagyunk képesek, míg ha rossz az időzítés, sokkal gyengébb a hatásfokunk. Ez a belső, úgynevezett cirkadián ritmus befolyásolja a sportteljesítményt is.

Mit mikor végezzünk?

A kutatók a szervezet belső óráját figyelembe véve összeállították, hogyan fest az ideális napirend egy átlagos egészséges személy számára.

Az ébredést célszerű reggel 6 és 7 óra közé időzíteni, mert ilyenkor csökken a jó alváshoz szükséges melatonin hormon termelődése, megnő viszont az aktivitást segítő kortizol, adrenalin és noradrenalin szintje.

A reggelit 7 és 8 óra között a legjobb elfogyasztani, mert ilyenkor tetőzik a tápanyagok lebontását is segítő kortizol szintje, és a kalóriák hamarabb elégnek. Férfiaknál ilyenkor van tetőponton a tesztoszteron szintje is.

A reggel 7 és 9 óra közötti időszakba érdemes beiktatni állóképességet fejlesztő mozgást is: az ilyenkor alacsonyabb testhőmérséklet ideális erre a feladatra. Nem szabad azonban a délelőtti órákban túlzásba vinni az edzést, mivel a vérnyomás reggel és délelőtt magasabb lehet, és ilyenkor fokozódhat a stroke és a szívinfarktus kockázata is.

A 9-től délig tartó időszak ideális a gyors, rövid koncentrációt igénylő - elsősorban számokkal összefüggő - feladatok elvégzésére.

A déltől este 8-ig tartó időszakban a magas adrenalinszint fokozza az izmok vérellátását és frissen, éberen tartja a szervezetet. Egy kis visszaesés figyelhető meg 2 és 3 óra között, így aki teheti, ilyenkor sziesztázzon egy keveset.

Tanuláshoz a  délután 3 és 6 óra közötti időszak az ideális. A hosszú távú memória ekkor "csúcsra jár", így ilyenkor érdemes például nyelvet tanulni, vagy átolvasni, átgondolni azokat a dolgokat, amelyeket meg akarunk jegyezni.

Délután 3 és este 7 óra között tetőzik a fizikai erőnlét, a gyorsaság és a testhőmérséklet, valamint ilyenkor a legmagasabb a fájdalomtűrő képesség is, így ez az időszak ideális a sportolásra, versenyzésre.

Férfiaknál délután 4 és 6 óra között a spermiumok is mozgékonyabbak, ezért a szexuális együttlétre is tökéletes ez az időpont - különösen annak, aki párjával gyermeket tervez.

Este 8 és 10 óra között nem érdemes még nyugovóra térni, mert ilyenkor sok embernél még igen magas szintű a szellemi éberség. 10 óra után viszont megnő a melatonin hormon szintje, ami jelzi, hogy ideje aludni - lehetőleg reggel 6-ig.

Forrás: Origo.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK