Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Év végi hajrá - Melyek a legstresszesebb munkakörök? (2.rész)
2014. december 04. 20:17

stressz, munka, munkahelyi stressz

Év végi hajrá - Melyek a legstresszesebb munkakörök? (2.rész)
10 munkavállalóból 4 úgy érzi, nagyon nehéz tolerálnia a munkahelyén kialakult stresszt. Ennek gyakori hibázás és betegség a következménye - mindezek pedig komoly veszteséggel járnak a munkaadók számára is. A felmérések szerint minden, az egészség megőrzésébe befektetett 1 euró akár 3 – 5 eurós megtérülést eredményez a vállalatok számára. Ezért is érdemes a munkahelyi stressz csökkentéséért erőfeszítéseket tenni!
Év végi hajrá - Melyek a legstresszesebb munkakörök? (2.rész)

A stressz kezelése a munkahelyen kötelesség és jól felfogott érdek is

„A munkahelyi stressz jellemző módon a nagyobb, 250 főnél több alkalmazottat foglalkoztató vállalatoknál érzékelhető leginkább, de a mikro- és kisvállalatok esetében is gyakori probléma” – mondta Dr. Bakos József, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatóság főigazgató-helyettese. „A munkavállalók biztonsága és a stressz megfelelő kezelése nemcsak a munkáltató törvényi kötelessége, de egyben alapvető érdeke is, különösen a munka világában legforgalmasabb időszaknak számító decemberi időszakban” – tette a szakember.

A munkahelyi stressz kezelése megtérülő befektetés

Magyarországon több mint 4 millió munkavállaló van. Az Európai Munkavédelmi Ügynökség által megkérdezett dolgozók 51%-a rendszeresen és gyakran találkozik stresszel a munkahelyén, miközben 10-ből 4 munkavállaló úgy véli, hogy ezt a problémát és a vele járó pszichoszociális kockázatokat nem megfelelően kezeli munkaadója.

Éppen ezért a munkáltatóknak kiemelt figyelmet kellene fordítaniuk a munkahelyi stressz enyhítésére, már csak gazdasági megfontolásokból is. Az EU-OSHA honlapján elérhető adatok szerint, minden, az egészség megőrzésébe befektetett 1 euró akár 3 – 5 eurós megtérülést eredményez, csak a hiányzásokhoz kapcsolódó költségek csökkenése miatt. Ennek az eredménynek az eléréséhez azonban magas szakmai színvonalon kidolgozott és megfelelő módon bevezetett egészségfejlesztő programokra van szükség a munkahelyeken.

Egyszerű stresszkezelési tippek

Munkaadóknak:

  • a stresszt okozó fizikai körülmények (például zaj, túl meleg vagy túl hideg, esetleg túlzsúfolt helyiségek, levegőtlenség) csökkentése vagy megszüntetése;
  • gyakori, rövid pihenők bevezetése;
  • relaxációs helyiség kialakítása;
  • sportolási lehetőség biztosítása;
  • hatékonyabb munkaszervezés;
  • rugalmasabb munkabeosztás;
  • a feladatkörök és a felelősség arányosabb felosztása.


Munkavállalóknak:

  • a feladatok és a felelősség megosztása a munkahelyen és a családban is;
  • a napi teendők áttekintése és rangsorolása;
  • fontossági sorrend felállítása (a nap elején végezzük el a legsürgősebb feladatokat);
  • hatékonyabb időbeosztás kialakítása;
  • gyakori, rövid szünetek beiktatása;
  • rövid séták a friss levegőn.
  • Ne akarjunk mindent egy nap alatt megoldani, és szánjunk időt kikapcsolódásra is!

Figyelemfelhívással a stressz ellen

A negatív tendenciák ellensúlyozása érdekében az Ügynökség kétéves kampányt indított „Egészséges Munkahelyek - Kezeljük a stresszt!”címmel, amely az EU 28 tagállamában, így Magyarországon is a vállalatoknak kíván módszertani segítséget nyújtani a megfelelő stresszkezelési gyakorlatok kialakításában.

Az Európai Munkavédelmi Ügynökség (EU-OSHA) a kampány részeként egy elektronikus útmutatót dolgozott ki annak érdekében, hogy segítse a munkaadókat a munkahelyi stressz felismerésében és kezelésében. Az E-útmutató a stressz és a pszichoszociális kockázatok kezeléséhez angol nyelven már érhető el, az alábbi linken: http://eguides.osha.europa.eu/stress/GB-EN/

 

Forrás: patikamagazin.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK