Hazánk január óta társult tag – ez az átmeneti állapot minden esetben megelőzi a csatlakozást. Az elmúlt közel egy évben a csak azok kerülhettek fel a nemzetközi listára, akik halaszthatatlan szív- és májátültetésre vártak, azok a vesebetegek, akiknek kiemelten magas ellenanyag-termelésük miatt nehezen lehet beültethető szervet találni, illetve a gyermekek.
A legtöbbet a szívbetegek profitáltak az átmeneti tagságból, de a vesebetegek közül is húszan felkerültek a nemzetközi listára, közülük négyen Dél-Magyarországról – mondta el a Délmagyarnak Szenohradszky Pál, a Szegedi Tudományegyetem Sebészeti Klinika Transzplantációs Osztályának főorvosa.
– Ők azok, akiknek a 10 milliós Magyarországon meglehetősen kevés eséllyel találunk beültethető vesét, hiszen hiperimmunizáltságuk miatt még a megfelelőnek tűnő szervet is kilöki szervezetük. Számukra hatalmas esélyt jelent, hogy immár 120 milliós populációból remélhetnek donorszervet – tette hozzá a főorvos.
Szeged eddig nem kapott egyetlen szervet sem az Eurotransplanttól, és innen sem küldtek külföldi beteg számára, itteni betegeken tehát nem segített az átmeneti tagság. A jelenlegi állás szerint azonban a jövő év első felétől már nemcsak speciális esetek kerülhetnek fel a nemzetközi várólistára, hanem minden szervátültetésre váró beteget ott tartanak majd nyilván. Számukra innentől kezdve nemcsak hazánkban, hanem a többi tagállamban – Ausztriában, Belgiumban, Luxemburgban, Németországban, Hollandiában, Horvátországban és Szlovéniában – is keresik a megfelelő szervet. Leidenből irányítják a rendszert, amelynek lényege, hogy fő szabály szerint a szerveket helyben használják fel. Ha azonban teljes antigénegyezés van egy külföldi beteg esetében, kötelező azt elküldeni neki. Az ország pedig ezért cserébe legközelebb kap egy másikat, hogy az egyensúly megmaradjon.
– Nem lesz tehát több transzplantáció, de minőségi javulás következik be a beültetett szervek tekintetében, ráadásul a várakozási idő is jelentősen csökkenhet – fogalmazott Szenohradszky Pál.