A candida diéta milyenségéről megoszlanak a vélemények, hatékonyságát hivatalos orvosi vizsgálatok még nem támasztják alá. Ám a tapasztalatok a legtöbb esetben biztatóak.
A sarjadzó gombák típusába tartozó candida albicans normál esetben minden ember testén, illetve testében megtalálható. Fellelhető a bőrön, a vastagbélben, a szájüregben, része a gyomorbél-rendszeri flórának és nők esetében a hüvelyi flórának. Gondot akkor okoz, ha az immunrendszer legyengülése miatt - amelyet kiválthat cukorbetegség, egyéb hosszan tartó betegség, antibiotikumos kezelés – elszaporodnak testünkben ezek a gombák.
Habár a fenti leírás nem fest túl szép képet, azért a helyzet nem reménytelen. Gyógyszeres segítséggel (szájon át szedhető és a fertőzés helyétől függően helyi gyógymóddal, illetve a partner együttes kezelésével) és a megfelelő étrend betartásával elérhetjük a gyógyulást.
A diétának azonban van néhány aranyszabálya, amit érdemes szem előtt tartani:
Az étrend valójában az élesztőgombák speciális tulajdonságain alapszik. Ezek a gombák cukor jelenlétében, oxigén hiányában kezdenek erjeszteni. A diéta lényege, hogy kedvenc „eledelüket”, azaz a cukrot vonjuk el a kis „kártevőktől”. Ez persze nem megy egyik napról a másikra. Férfiak esetében 1-2 hónap, ám nőknél előfordul, hogy 3, de akár 6 hónapon keresztül is tartani kell a szigorú étrendet. Ám az első 2-3 hétben van szükségünk a legnagyobb visszafogottságra, hiszen ilyenkor kerülnünk kell mindenféle tejet, sajtot, borsot, kukoricát, babot és a gyümölcsök nagy részét. Persze, ez sem azt jelenti, hogy a diéta végeztével dőzsölhetünk a cukorban és a fehér lisztben. Minimális önuralomra azután is szükségünk lesz.
Vannak élelmiszerek, melyek közül a megfelelőt kiválasztva már sokat tehetünk az étrend helyes betartása érdekében.
Zsírok közül például nem rossz választás a kacsa- és libazsír, a vaj, az olíva-, a repce- vagy a lenmagolaj. Kerüljük a bő zsírban sült ételeket (viszlát bundás kenyér, rántott hús és egyéb „prézlis” ételek :( ), válasszuk inkább a grillezést, a roston sütést. És válasszunk jó minőségű teflonedényeket.
Tejtermékek esetében maradjunk az alapoknál, ilyen lehet például a sovány, natúr joghurt, vagy túró. Ezeket ízesíthetjük, fogyaszthatjuk körözöttként, de idény vagy mirelit gyümölcsök segítségével finom túrókrém is készíthető belőlük. A tej viszont általában nem ajánlott.
Húsok közül a boltban kapható felvágottakat jó időre el kell felejtenünk. A sovány húsokra essen inkább a választásunk.
Gabonafélék közül a teljes kiőrlésű készítményeket részesítsük előnyben. Kipróbálhatjuk a házilag készített kenyereket is. Talán meglepő, de az élesztőt sem kell kerülnünk, hiszen ezek az élesztőgombák sütés közben, 55 °C felett elpusztulnak. Bizonyos diéták az élesztő teljes kiiktatását szorgalmazzák, mi azt javasoljuk, hogy a 3. hét után teszteld magadon, milyen hatással van rád egy teljes kiőrlésű, ám élesztős kenyér.
Zöldségek esetében törekednünk kell, hogy naponta legalább háromszor kerüljön belőle az asztalunkra. Választásunk legyen színes, azaz minél többféle színű zöldségből álljon, és inkább az éghajlatunkban megfelelő, hazai termékeket fogyasszuk.
Úgy általában mindenféle, ételszínezékkel, tartósítószerrel, adalékanyaggal, „nem természetes” összetevőkből készült élelmiszer úgymond „felejtős”.
Vannak olyan ételek, amelyekből jó, ha minél többet fogyasztunk, ilyen például a fokhagyma és a hagymafélék.
Fontos, hogy naponta legalább ötször étkezzünk, kisebb adagokat és ha lehet, mindig ugyanabban az időpontban.
Mivel egy szénhidrátban, cukorban szegény étrendről van szó, így a fogyás elkerülhetetlen. Alkattól függ, hogy ez pozitívum vagy negatívum. Ám a diéta elkezdése előtt ezt nem árt figyelembe vennünk.
Cikkünk tájékoztató jellegű és nem helyettesíti az orvos véleményét. A Candida diéta önmagában nem tekinthető gyógymódnak.