2013. február 14. 10:31
depresszió, Parkinson-kór, elektromos stimuláció, agyi stimuláció
Elektromos stimuláció depresszió ellen
Kiegészítheti a gyógyszeres kezelést. Súlyos depresszióban a hagyományos antidepresszánsok és az elektromos kezelés kombinációja hatékonyabban csillapítja a tüneteket - állítják a Sao Paulói Egyetemi Kórház (Brazília) munkatársai. Dr. Andre Russowsky Brunoni és munkatársainak klinikai vizsgálatai szerint a koponyán keresztüli stimuláció legalább olyan hatékony, mint a szertralin nevű gyógyszer, azonban a két módszer kombinációja még nagyobb hatást eredményez súlyos depresszió esetén.
A fájdalmatlan ingerlés során alacsony intenzitású áram segítségével célozzák az agy speciális területeit. Az eljárást korábban más kóros állapotokban, például szélütésben (stroke), nyugtalanságban, fájdalomban, és Parkinson-kórban is tesztelték.
A módszert dr. Sarah Hollingsworth Lisanby (Duke Egyetem, Orvosi Kar) egy ígéretes, izgalmas fejlesztésnek tartja. A stimuláció mind az elektromos, mind a mágneses erőtérből eredő hatásokat felhasználva oldja a depressziót olyan betegeknél, ahol a gyógyszeres kezeléstől és a pszichoterápiától csupán limitált hatás várható. Míg a gyógyszer alapvetően az agy kémiai aktivitását befolyásolja, addig a stimulációs módszer az idegsejtek egyensúlyára hat, így a kétféle támadáspont miatt a kombináció a hatékonyság fokozásában nyilvánul meg.
Brunoni munkacsoportja a JAMA Psychiatry februári számában mutatja be eredményeit. A korábban antidepresszánst nem szedő, 120 betegből álló vizsgálati csoport tagjainak felét szertralinnal kezelték, míg a másik csoport placebót kapott - emellett alkalmaztak, vagy nem alkalmaztak elektromos stimulációt. A gyógyszeres kezelésre naponta, míg a stimulációra heti kétszer, félórás kurzusokban került sor. Hat héttel később a depressziós betegek állapota mind a szertralin, mind az elektromos módszer hatására javulást mutatott, azonban a leginkább azoknál, akik mindkétféle kezelésben részesültek. Mindazonáltal, a kombinációs kezelés gyakran a másik véglethez, mániás tünetek megjelenéséhez vezetett.
Forrás: hazipatika.com