Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Egy túlélési reflex miatt látjuk férfinak a sötét alakokat
2012. október 25. 14:00

félelem, feldolgozás, agy, szorongás

Egy túlélési reflex miatt látjuk férfinak a sötét alakokat
A sötét utcákban settenkedő alakokat a legtöbb ember, nemtől függetlenül férfinak látja, ez pedig egy nemrég végzett kutatás szerint egy fontos túlélési ösztönnek köszönhető.
Egy túlélési reflex miatt látjuk férfinak a sötét alakokat

A Kalifornia Egyetem pszichológusai férfi és női egyetemi hallgatókat kértek meg, hogy határozzák meg 21 ember nemét sziluettjük alapján. Az alakok azonos magasságúak voltak, de csípő- és derékbőségük aránya változó volt.  Az első néhány figurának homokóra, vagyis nőies alkata volt, a későbbiekben pedig folyamatosan férfiasodtak a sziluettek.

A résztvevőket megkérték, hogy mindegyik figuránál határozzák meg a nemet: a tudósok elsősorban arra voltak kíváncsiak, észreveszik-e az önkéntesek, mikor lesz a női alakokból - a csípő és derékarányok megváltozása miatt - férfi.

"Meglepő módon sokan még az egészen nőies figurákat is férfiként azonosították" - nyilatkozta Kerri Johnson, a kutatás egyik vezetője. "A nem egyértelműen férfias vagy nőies sziluetteket szinte mindenki férfiként érzékelte."

Normális esetben a férfias és nőies alkat közti határvonal a derék és csípőbőség kerületét alapul véve 0,8-es értéknél húzódik.  Az önkéntesek azonban átlagosan 0,68-nál húzták meg ezt a határvonalat. Más szóval csak azokat az alakokat látták nőiesnek, amelyek egyértelmű nőies (nagy mell, keskeny csípő) vonalakkal rendelkeztek.

Mi lehet ennek a magyarázata? Johnson és kollegái szerint ez egy ősi túlélési mechanizmus eredménye. Egy férfi alapvetően nagyobb veszélyt jelenthet bárkire, mint egy nő, ezért agyunk automatikusan a nagyobb fenyegetésre készíti fel a testünket.

"Ez egy önvédelmi mechanizmus: egy sötét sikátorban egy nő általában nem jelent nagy veszélyt, egy ismeretlen férfi azonban testi épségünket is fenyegetheti" - nyilatkozta Johnson. "Véleményem szerint ez a jelenség etnikai hovatartozástól és kultúrkörnyezettől függetlenül mindenütt jelen van, bár lehetséges, hogy vannak kisebb-nagyobb eltérések a fenyegetettség függvényében."

Ezek a mechanizmusok erősítik a nemi sztereotípiákat, ami veszélyes lehet néhány esetben: egy nőre például veszélyt jelenthet, ha férfias alkata miatt fenyegetőnek érzékelik. "Nők esetében pedig előfordulhat, hogy csak a nagyon extrém testarányokkal rendelkezőket tekintik vonzónak és ártalmatlannak" - vélekedett a kutató.

A kutatás részletes leírása a Proceedings of the Royal Society B című brit tudományos szaklapban olvasható.

Forrás: http://medipress.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=26984&Itemid=1
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK