A betegség akut szakaszában kerülni kell a tej, a nyers gyümölcs és zöldség, valamint az erősen fűszeres, zsíros ételek fogyasztását. Kerülni kell a durva növényi rostokat (a kukoricát, a lencsét, a babot, a káposztaféléket, a zöldpaprikát, a narancsot), a panírozott, bő zsiradékban kisütött ételeket.
Nem ajánlatos a szénsavas üdítőitalok, az alkoholok, az erős kávé és tea fogyasztása sem. A zsiradék felhasználását csökkenteni kell, az mindenképpen növényi eredetű legyen.
A tápanyagok felszívódásának sérülése miatt az elveszített tápanyagok és vitaminok pótlása (a fogyás és az energiahiány megelőzése) szempont legfontosabb a diéta tervezésekor. Az egyszerre elfogyasztott étel kis mennyiségű legyen, napi ötszöri-hatszori étkezés ajánlott. A vas-, fehérje-, és kalcium pótlásához elegendő mennyiségű sovány húsfélét és tejterméket kell fogyasztani.
Az aktív gyulladás idején, hasmenéses időszakban a főzelékféléket és gyümölcsöket puhára főzve, áttörve kell fogyasztani.
Súlyos akut szakaszban szükség lehet teljes mértékben úgynevezett klinikai tápszerek fogyasztására, amelyek minden fő tápanyagot (fehérjét, zsírt, szénhidrátot, nyomelemeket, vitaminokat, ásványi anyagokat) tartalmaznak megfelelő arányban és mértékben. Kisebb adagban alkalmazva ideális kiegészítője a diétás étrendnek is.