A meglepő felfedezés az egyre nehezebben kezelhető fertőzés újfajta gyógymódjának ígéretével kecsegtet - számoltak be a Nature Communications hasábjain a Yeshiva Egyetem kutatói. A kutatóknak ezután azt kell vizsgálniuk, vajon egy a C-vitamin hatásmechanizmusával megegyező készítmény felhasználható lehet-e tuberkulózis elleni gyógyszerként az emberekben.
A laboratóriumi kutatás során a C-vitamin redukáló ágensként hatott, vagyis a reaktív oxigénszármazékok (szabadgyökök) termelődését serkentette. Ezek a szabadgyökök aztán elpusztították a tuberkulózis baktériumokat, még azokat a gyógyszerrezisztens törzseket is, amelyek ellenállnak a hagyományos antibiotikumoknak.
A kutatást vezető Dr. William Jacobs professzor azonban hangsúlyozta, hogy ezt a hatást egyelőre csak kémcsőben sikerült kimutatni, ezért nem lehet tudni, hogy emberek és állatok esetében beválik-e. "Érdemes folytatni a kutatásokat, mert vannak olyan tuberkulózis baktériumtörzsek, amelyek ellen nincs gyógyszer, és most már tudjuk, hogy laboratóriumban el lehet pusztítani ezeket a törzseket C-vitaminnal.
Azt is jó tudni, hogy a C-vitamin olcsó, könnyen hozzáférhető, és nagyon biztonságos. Kutatásunk legalább abban segített, hogy feltárt egy olyan új mechanizmust, amit kiaknázhatunk a tuberkulózis elleni kezelésben" - mondta Jacobs.
Elképzelhető, hogy a C-vitamint a tbc elleni gyógyszerekkel kombinálva lehet felhasználni, vagy a kutatók olyan új tbc gyógyszereket fejleszthetnek ki, amelyek a szabadgyökök termelődésének serkentése révén fejtik ki hatásukat. A C-vitamin, más néven aszkorbinsav, számos fontos funkciót lát el szervezetünkben, többek között védi a sejteket, és megóvja egészségüket. A vitamin legjobb természetes forrásai közé tartozik a narancs, a feketeribizli és a brokkoli. Az emberek többsége étrendjével elegendő mennyiséget visz be a vitaminból.