Kenyér, tésztaszószok, salátaöntetek - ezekben az ételekben rengeteg só van, noha a házias receptek egyáltalán nem kiáltanak nátrium-kloridért. A gyártók azért pakolják tele az élelmiszereket sóval, hogy azok tovább maradhassanak a polcon: a só ugyanis tartósít. Ha teheted, egyél házilag készített termékeket!
Friss és fagyasztott termékeket válassz, ne konzerveket!
A konzervzöldségekben általában legalább 200 milligramm só található. Maga az eljárás a tartósításról szól, tehát érthető, hogy rengeteg sót használnak hozzá. A friss és a fagyasztott termékek ezzel szemben szívbarátabbak, mint a konzervek.
Mértékkel kényeztesd magad sós finomságokkal!
A pizza nem feltétlenül a barátunk: már egyetlen szelet is 750 milligramm sót tartalmazhat. Ez persze nem jelenti azt, hogy soha nem ehetsz magas sótartalmú ételeket, csupán arra kell ügyelned, hogy ne szokj rá.
Ne sózd az ételt főzés közben!
Mindaz, amit a boltban veszel, minden bizonnyal elég sót tartalmaz, így teljesen fölösleges – sőt, káros – külön megsózni az ételt főzés közben.
Ellenőrizd a címkéket!
Ha elkezded tudatosan figyelni, mit vásárolsz, elkerülhetetlenné válik a címkék alapos vizsgálata. Egy kis odafigyeléssel a magas sótartalmú termékeket könnyen alacsonyabb sótartalmúakra cserélheted, amivel máris sokat teszel az egészségedért.
Ihász Katalin, a Life.hu dietetikusa elárult nekünk még néhány okos trükköt a sófogyasztás csökkentésére. ,,A főzés során számos olyan konyhatechnológiai eljárást alkalmazhatunk, amivel csökkenthetjük a só használatát, viszont ízes, zamatos ételt készíthetünk. Remek hatást érhetünk el zöldfűszerek alkalmazásával: ehhez kiváló például a bazsalikom, kapor, borsikafű, vasfű, kakukkfű, zsálya, menta és a lestyán is. Ha pedig a húst szalonna helyett zöldségekkel tűzdeljük, máris csökkentettük a napi sóbevitelt!"