Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Cickafark - női bajokra, nyavalyákra
2015. január 08. 22:46

cickafark, gyógynövény, tea, női panaszok, gyomorfájás

Cickafark - női bajokra, nyavalyákra
A cickafarkhoz az a legenda kapcsolódik, amely szerint Afrodité istennő azt tanácsolta a görög hősnek, Achillesnek, hogy ezzel a növénnyel gyógyítsa a trójai csatában szerzett sebeit. Innen ered a cickafark latin neve, az Achillea millefolium.
Cickafark - női bajokra, nyavalyákra

Romantikusan "Vénusz szemöldökének" is nevezik - csak a leghatékonyabb gyógynövényeket szentelték egy-egy kiválasztott istennőnek. Tea formájában vagy fürdővízhez adva a cickafark enyhíti a menstruációs panaszokat, csökkenti a hüvelyi folyást, illetve hatásos hüvelygyulladás esetén. Szabályozza a túl gyenge vagy túl erős havi vérzést. A cickafarkból nyert kék illóolaj, amely a kamillaolajhoz hasonlóan belsőleg és külsőleg is alkalmazható, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő és összehúzó hatású. A cickafarkat általános gyengeségre, gyomor-, bél- és epehólyagpanaszokra, illetve vértisztításra ajánlják.

A tea elkészítése

Szórjunk egy bögrébe 2 kávéskanál cickafarklevelet, öntsük le forrásban lévő vízzel, és lefedve 15 percig hagyjuk állni. Minden étkezés előtt igyunk meg egy nagy csészével. A növények ismerői, például Sebastian Kneipp, azt ajánlották, hogy a különböző gyógyteákhoz adjunk 1 kávéskanál cickafarkat - javítja az ízüket, erősíti a hatásukat.

Gyógyító hatás: A cickafark illóolajának egyik hatóanyaga a kamillában is megtalálható: a gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású kamulén. A sebgyógyulást a cseranyagok segítik. Az archillein nevű keserű glikozid vérzéscsillapító és étvágygerjesztő hatású, enyhíti a gyomor- és epehólyagpanaszokat. A növény emellett görcsoldó és szabályozó hatást gyakorol a női nemi szervekre.

A kálium élénkíti a veseműködést - Magas kálium tartalma és fentebb említett értékes hatóanyagai révén a cickafark élénkíti a vese kiválasztó tevékenységét. A cickafarktea és a növénnyel készült teakeverékek ezért nélkülözhetetlenek a tavaszi és őszi tisztítókúrák során.

Elállítja a vérzést, segíti a sebgyógyulást - A cickafark szigeteli a kisebb erek falát, ezért belsőleg és külsőleg is alkalmazható a vérzés elállítására enyhébb orr-, méh-, gyomor- és bélvérzés, illetve aranyér esetén. Igyunk meg naponta 3 csésze cickafarkteát. Makacsul vérző sebekre ezenfelül cickafarkteás borogatást is tehetünk.

Érdemes tudni

A cickafarkteás borogatás enyhíti a menstruációs fájdalmakat. Tegyünk az alhasunkra egy, a lehető legmelegebb cickafarkfőzetbe mártott törölközőt és egy melegítő palackot. Fekvő helyzetben pihenjünk, amíg a borogatás ki nem hűl.

Emésztési panaszokra - A cickafarktea segít gyomorhurut, hányinger, étvágytalanság esetén. Élénkíti az emésztést, puffadáskor oldja a belek görcseit. Az epepanaszokat is enyhítheti. Igyunk meg naponta 3 csésze édesítetlen teát étkezések előtt. Emésztési panaszokra szintén hatásos a kamilla és a cickafark egyenlő arányú keveréke.

Szíverősítő bor - A vérkeringés javítására és a szív erősítésére érdemes gyógynövényes bort készíteni. 20-20 g cickafarklevél, galagonyavirág, fagyöngy- és citromfűlevél, továbbá egy rúd fahéj keverékét öntsük le 1 liter vörösborral. Jól lezárva 3 hétig hagyjuk állni, majd szűrjük le. Mindennap igyunk meg belőle egy kis pohárral.

Gyenge erekre - Ha más növényekkel, például somkóróval, vadgesztenyével vagy árnikával keverjük a cickafarkat, az erősíti az érfalakat, enyhíti a gyulladásos állapotokat, meggátolja a visszerek kialakulását. Mindennap igyunk meg 3 csésze teát.

Fürdő női panaszokra - Öntsünk le 50 g cickafarklevelet 1 liter forrásban lévő vízzel, majd 20 percig hagyjuk állni. Szűrjük le, és öntsük egy kád vízhez. Egy 20-30 perces fürdő enyhíti az alhasi görcsöket, a hüvely gyulladásait, és csökkenti a folyás mennyiségét.

Gyógyteakeverékek

Köhögésre - 40 g cickafarklevél, -20 g lándzsás útifű, - 20 g kakukkfű, -20 g körömvirág.

Magas illóolaj-tartalmának köszönhetően a keverék fellazítja a letapadt váladékot és szigeteli a hörgőcskék hajszálereit. Igyunk meg naponta 3 csésze teát, amely úgy készül, hogy 1 púpozott kávéskanál keveréket leöntünk forrásban lévő vízzel.

Gyomorfájásra és - görcsre - 40 g cickafarklevél, - 20 g kamillavirág, - 20 g citromfű, -20 g édesköménymag.

Ez a keverék oldja a gyomor görcseit, megelőzi a gyulladásos állapotokat. Az édeskömény javítja a tea ízét, megszünteti a puffadást. Öntsünk le 1 kávéskanál keveréket forrásban lévő vízzel, és forrázás után azonnal igyuk meg, rögtön étkezés után.

Női panaszokra - 30 g cickafarklevél, -30 palástfű, -20 g libapimpó, -20 g egész fahéj.

Igyunk meg naponta 3x1 csésze teát, amely úgy készül, hogy 1 kávéskanál keveréket leöntünk 2,5 dl forrásban lévő vízzel. Legjobb, ha már néhány nappal a menstruáció előtt fogyasztjuk.

Forrás: proaktivdirekt.com
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK