A chili csípősségét a kapszaicin tartalma határozza meg. Ennek a mérésére a legtöbbször a Scoville-skálát használják. Ha túl csípőset ettünk, ne vizet igyunk, mivel az nem segít. A vegyületre nem hat a hideg sem és a hő sem. Az egyetlen dolog, ami segíthet, az talán az alkohol, mivel az oldja a kapszaicint. Vagy együnk még több csípőset, hiszen előbb-utóbb az idegvégződéseink érzéketlenné válnak a vegyület hatására. :)
Különböző indián törzsek úgy tartották, hogy a csípős paprika megszünteti a hasmenést, a görcsöket és a fogínyvérzést (maják), mások a paprika pépjével kezelték a húzódásokat és a töréseket (aztékok).
Manapság úgy gondolják, hogy a chili rendszeres fogyasztása jó étvágyat ad, serkenti az emésztést, megóvja a gyomor nyálkahártyáját az alkohol, valamint az acetil-szalicilsav (hatóanyag fájdalomcsillapítókban) károsító hatásától.
A csípős íz, akárcsak az édes, serkenti az endorfin termelődését is egyes kutatók szerint. Nem csoda tehát, hogy sokan extra csípősen szeretik az ételeket. Ha vannak csoki függők, bizonyára léteznek a chili függők is.