Úgy, hogy mindkét fél figyelembe veszi, hogy máshogy működnek. Egész máshogy reagál a férfi és a nő. Míg a férfi fejében a dolgok szépen, egymás mellett, egymástól elkülönülve léteznek, addig a nő fejében minden mindennel összefügg.
Egy férfi egyszerre csak egy dologra képes koncentrálni (arra viszont nagyon!), és logikus lépésenként halad át egy-egy eseményen. Vele szemben a nő bármilyen történést képes azonnal és tudatosan összefűzni a korábbi eseményekkel, és valami szövevényes módon egy egész mozit kreálni a fejében azzal kapcsolatban, hogy kedvese miért mondta azt, amit, és miért tette azt, amit.
Miért duzzog a nő?
A különbözőség pedig különösen megmutatkozik a bocsánatkérés terén. Ha a férfi valamit elhibázott, akkor egyszerűen azt mondja „sajnálom”, és ezzel már tovább is lépett a kérdésen. Már a feje egy másik szekciójában járnak a gondolatai, akkor is, ha őszintén megbánta, amit tett vagy mondott. Nem vezekel, nem esedezik a bocsánatért – egyébként nem is nagyon bírná el ezt az egója...
A nőnél – természetesen – ez máshogy működik. Amikor megbántják valamivel, fejben mindenféle érzelmeket, indokokat és elképzeléseket társít ehhez az incidenshez. Számára időbe telik feldolgozni ezeket az érzelmeket és gondolatokat, és nem tud két mondattal „csak úgy” túllépni rajta. Néha napokig is eltart ez a folyamat, és közben többször is felemlegeti a párjának, aki teljes értetlenséggel áll a dolog előtt. Nem azért, mert nem szereti őt, hanem mert egyszerűen nem érti. Hát már mondta, hogy sajnálja, miért kell még mindig ezen lovagolni?
Nem arról van szó, hogy a nő nem fogadja el a bocsánatkérést. Nem is arról, hogy hibáztatni szeretné a másikat. Egyszerűen csak szeretne megbizonyosodni afelől, hogy nem azért bántották meg, mert már nem szeretik. Szeretné biztonságban érezni magát, a lelkét, a kapcsolatát. És amíg a férfi nem tesz meg mindent annak érdekében, hogy ezt a biztonság-érzést visszaépítse, addig a nő hiába próbál, nem tud túllépni a történteken.
Ebből logikusan következik, hogy minél nagyobb volt a fájdalma, annál több mindenre lesz szüksége, hogy a negatív gondolatoktól és érzelmektől eltávolodjon. A férfiak gyakran nem látják az összefüggéseket. Számukra maga a bocsánatkérés is hatalmas dolog (ami a nőnek viszont könnyen megy), így azt érzik, hogy messze többet tettek egy „ne haragudj”-jal, mint ami számukra komfortos.
Amit nem látnak, az a hatás, amit létrehoznak. A nő fejében ilyenkor láncreakcióként indul el ezernyi gondolat, aminek a végén általában oda lyukad ki, hogy őt nem szeretik, ő nem fontos, és nem elég értékes. Na, ezt kell egy férfinak visszacsinálni, amikor megbántja a kedvesét.
Hogyan lesz ebből megbocsátás?
Mivel a nők gondolkodásmódja nagyjából adott, ezen nehezebb változtatni, mint a férfiak hozzáállásán. Mondhatjuk, hogy „lépj túl rajta”, de ha az olyan egyszerű lenne, mindannyian megtennénk. Ilyen esetekben érdemes inkább a férfiaknak szembenézni azzal, mit okoztak, és egy kicsit több figyelmet szentelni a rendbehozásnak. Először is, ha megbántották valamivel a kedvesüket, vagy igazán vétettek a kapcsolat ellen, ne akarják elintézni egy mondattal. Készüljenek fel arra, hogy esetleg át kell még beszélni ezt a dolgot, és minél nagyobb a baj, annál hosszabb lesz ez a beszélgetés. Hagyni kell, hogy a nő kiadja a keserűségét, a csalódottságát, és nem visszatámadni.
Majd figyelni, tényleg érdeklődve, hogy mi történik. Akár másnap és harmadnap is. Sok nő igyekszik úgy tenni, mintha nem bántaná a dolog, de ha figyelünk, igenis látszik, ha még nem tudta túltenni magát rajta. Ilyenkor szüksége lenne arra, hogy a párja biztosítsa afelől, látja és érti a helyzetet, és szeretne tenni valamit, hogy megenyhüljön.
Önmagában a figyelem, és a jobbításra tett szándék elég ahhoz, hogy egy nő valóban megkönnyebbüljön. Valójában azt kell helyrehozni, ami elromlott: a bizalmat, a szeretetet, a tiszteletet és a törődést. Akkor is, ha napokba telik.
Mit tegyél, ha nem kér bocsánatot?
Sok nő ott hibázik, hogy szinte kiköveteli a párjától a bocsánatkérést. Pedig… Ha te is úgy érzed, hogy kedvesed gyakran megbánt, de nem kér elnézést, érdemes lenne egyszer indulatoktól, ráutalásoktól mentes beszélgetés során elmondanod neki, hogy rosszul esik, ha hanem kér elnézést valamiért. Kérd meg arra, figyeljen erre jobban, ha nyilvánvaló számára, hogy megbánt téged, akkor kérjen elnézést miatta. Ha pedig nem érzi úgy, hogy vétkes valamiben, akkor ezt beszélje meg veled. Ugyanakkor lehet, hogy adott esetben tényleg neki van igaza. Ha megtanultok egyenlő félként kommunikálni egymással, akkor képesek lesztek indulatoktól mentesen, egymás bántása nélkül megoldani a konfliktusaitokat.