A fejfájások számos gyógyszeres, nem gyógyszeres és kombinált módszerrel kezelhetők, azonban egyre több esetben mutatkozik igény a fájdalmak természetes hatóanyagokkal történő enyhítésére.
A fejfájások kezelésének költsége az Európai Unióban (8 tagállam adatai alapján) évente 173 milliárd eurót emészt fel, ennek 64 százalékát a migrénes fájdalom csillapítása teszi ki. A legismertebb fejfájás, a migrén esetében közel 1.200.000 főre tehető a magyar betegek száma, akiknek akár 21 millió rohamuk lehet évente.
A leggyakrabban használt fájdalomcsillapítók a mozgató receptorokra hatnak, a gyomron keresztül felszívódva, az emésztőrendszer terhelésével fejtik ki hatásukat, ami hátrányos a gyomorpanaszokkal küzdőknek.
1997-ben azonban a fájdalomcsillapítás új lehetőségét vetítette előre egy amerikai kutatók által azonosított receptor, amely a pirospaprikából kinyert vegyületre, a kapszaicinre reagál. A piacon később jó néhány kapszaicin-
tartalmú gyógyászati termék jelent meg, amelyek az érző receptorokra hatva, a fájdalom- és hőérzékelésért felelős idegvégződéseket ingerelve szüntetik meg a fájdalmat.
A kapszaicin hatásmechanizmusát kihasználva 2009-ben forradalmian új hatásmechanizmusú fejfájás-csillapító szer került forgalomba Magyarországon. Az orrspray más gyógyszerrel és gyógyhatású készítménnyel ellentétben az orr nyálkahártyáján keresztül felszívódva blokkolja az érző idegvégződéseket, és javítja a környékbeli szövetek keringését.
A kapszaicin fájdalomcsillapító és tartós használat után gyulladásgátló hatásának mechanizmusát hazai gyógyszertani kutatások tárták fel, amelyek prof. dr. Szolcsányi János nevéhez is fűződnek.
Migrén
18 százalékát érinti ez a betegség a nőknek. A férfiaknál ritkább ez a probléma, náluk csak 6 százalékos az érintettség.