Az észrevételeket egyelőre e-mailben, faxon vagy levélben lehet jelezni a gyógyszerészeti intézetnek, később pedig majd egy internetes oldalon is. Az adatok onnan egy uniós adatbázisba kerülnek.
Egy a Híradónak nyilatkozó gyógyszerész azt mondta, hogy sokan rákérdeznek, melyik gyógyszernek milyen nem várt hatásai lehetnek. "Van olyan, aki a mellékhatás miatt nem választja azt a gyógyszert, vagy a mi segítségünket kéri abban, hogy esetleg egy kisebb vagy más mellékhatással rendelkező, vagy mellékhatás nélküli gyógyszert válasszon" – mondta Tiszavári Zsuzsa, szakgyógyszerész.
Ezentúl már a betegek is bejelenthetik, ha olyan mellékhatást vesznek észre, amely nincs felsorolva a gyógyszerek csomagolásán. Eddig ezt csak az orvosok és az egészségügyi dolgozók jelezhették, most már bárki megteheti egy uniós szabály miatt.
A mellékhatásokat a gyógyszerészeti intézetben gyűjtik, majd beviszik őket egy uniós adatbázisba. "A bejelentések egyelőre e-mailen, faxon vagy levélben tehetők meg, de a mellékhatások online bejelentésének lehetőségét is tervezzük, a fejlesztések utolsó szakaszánál tartunk" – mondta Kőszeginé Szalai Hilda, az Országos Gyógyszerészeti Intézet főigazgató-helyettese.
Uniós hatástanulmányok szerint a gyógyszerek mellékhatásai az ötödik leggyakoribb halálozási okot adják. Ahhoz, hogy ezt még hatékonyabban megelőzhessék, a tagállamok a gyógyszerhatóanyagok vizsgálatát is felosztották egymás között. Magyarország 42 hatóanyagot kapott, köztük a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek egyik összetevőjét, a Moxonidint.