"A szociális mechanizmusok, úgy tűnik, nagyban befolyásolhatják a fizikai állapotot." A szociális viszonyok és az életminőség kapcsolatát vizsgáló, mellrákosokkal készült kutatásból kiderült továbbá, hogy a kézzel fogható segítség (mondjuk a háztartási munka ellátása) befolyásolja leginkább pozitív irányban a végstádiumú melldaganatosok állapotát.
A Kaiser Permanente kutatásában 3139 mellrákos nő vett részt, akiknél mind 2006 és 2011 között diagnosztizálták a betegséget. A diagnózist követő két hónapban a résztvevők több kérdőívet is kitöltöttek szociális kapcsolataikról, érzelmi és fizikai életminőségükről, fizikai tüneteikről és arról, hogy milyen típusú segítséget kapnak barátaiktól és szeretteiktől.
Az eredmények szerint a szociálisan leginkább integrált páciensek - akik a legkiterjedtebb szociális hálózattal rendelkeztek - számoltak be a legjobb életminőségről a daganat elleni kezelések idején. A szociális támogatás főképp az érzelmi életminőségre volt hatással, a pozitív szociális interakciók, vagyis jó élmények pedig a fizikai állapoton segítettek a legtöbbet. A pozitív szociális ingerek nélkül élő betegek háromszor gyakrabban számoltak be alacsonyabb életminőségről és súlyosabb fizikai tünetekről.
"A jó élmények különösen fontosak az életminőség szempontjából. A betegeknek ki kell kapcsolódniuk, pihenniük kell és el kell terelniük a figyelmüket a betegségről. Ez főleg azért fontos, mert a pozitív szociális interakciók fiziológiai hatásai nagy valószínűséggel még a konkrét jó élmény után is tartanak" - mondta Kroenke.
A kézzel fogható támogatás - például a napi bevásárlás elintézése, vagy a háztartás körüli munkák elvégzése - szintén nagyon fontos a végstádiumú páciensek esetében: a kevésbé támogatott betegek 2,74-szer nagyobb eséllyel számoltak be arról, hogy életminőségük az átlagosnál is rosszabb, azokhoz képest, akiket rendszeresen kisegítették barátaik és szeretteik.
Az Egyesült Államokban évente 230 ezer nőt diagnosztizálnak melldaganattal és 2012-ig összesen 2,9 millió túlélőről tudnak a szakértők. Az ő esetükben különösen fontosak az életminőségre vonatkozó kutatások. Magyarországon évente körülbelül 7500 nőnél állapítanak meg mellrákot és 2800-an halnak bele a betegségbe.
A mostani vizsgálati eredményekről részletesen a Breast Cancer Research and Treatment című orvosi szaklapban olvashatnak az érdeklődők.