Olaszországban már 1510-ben, abban az időben, amikor a pestis tizedelte a milánóiakat, az angyalfüvet hívták segítségül a betegség ellen. Ezt az illatos, ernyősvirágú növényt – mely angyelika, angyalgyökér, fajtája szerint orvosi arkangyalfű néven is ismert – azóta is szüntelenül magasztalják Európában.
Első termesztői, a középkori szerzetesek adták neki nevét: Angelica archangelica.
A gyökérkivonat szaga aromás, íze fűszeres, csípős, édeskésen kesernyés.
Alkotóelemei: illóolaj (alfa-felén, pinén, cimol), kumarin (angelikasav, bergapten), furokeserűanyagot, cukor.
Meg kell különböztetni a nem a gyógynövények közé tartozó, vad fajtáját, mely az angelica silvestris nevet viseli, és nem keverendő össze a kínai angyalgyökérrel, az Angelica sinensis-szel sem. |
Az angyalfű (arkangyalfű) gyökér főzete jótékonyan hat az emésztésre, javítja a bélmozgást, elősegítve ezzel a gyomorszekréciót. A gyomorban növeli az enzimek termelődését, serkenti a gyomornedv-elválasztást. Görcsoldó hatású, és csökkenti a felfúvódást, gázok képződését. (De gyomor- és bélfekélyben szenvedő betegek ne alkalmazzák.)
A növény hatóanyagai jótékonyan befolyásolhatják a központi idegrendszer működését, ezért segítenek elűzni a stresszt, az álmatlanságot, a visszatérő, gyötrő gondolatokat, a szomatizációt (egyes lelki jelenségek megnyilvánulását testi tünetekben). Az angyalfű különösen hatékony tehát alvászavar esetén, valamint az idegi alapon jelentkező olyan emésztési problémákra, mint a kolitisz (vastagbél-gyulladás) vagy az emésztési eredetű fejfájásokra.
Amikor a gyökerében lévő esszenciális olajkivonatot koncentráltan alkalmazzák, ajánlott rövidebb ideig igénybe venni (kb. 1 hétig), mert az arra hajlamos személyeknél fennáll a fényérzékenység kockázata. Ez különféle bőrreakciót (kipirosodást, viszketést, kiütéseket) jelenthet napnak való kitettség esetén, ezért a kúra idején a napsütéstől tartózkodni kell.
Görcsoldó és antibakteráiális tulajdonságai mellett az angyalfű köptető hatású, és segíti nyálkaképződés esetén annak oldódását. Heveny bronchitis tüneteinél ajánlott együtt alkalmazni más antiszeptikus gyógynövény-kivonattal (ilyen a kakukkfű, a rozmaring).
A fent említett tulajdonsága miatt az angyalfű közrejátszhat a menstruációs görcsök enyhítésében is. A havi vérzést elősegítő hatása következtében pedig ajánlott a menstruáció késése esetén. Ezért vannak, akik hormonális szabályozónak is tartják, noha nem mutatható ki egyértelmű összefüggés e hatás és a hatóanyag között.
Külsőleg alkalmazva csökkenti a reumatikus fájdalmat (bedörzsölő szerként alkalmazták a népi gyógyászatban), továbbá az ideggyulladásos panaszokat csökkentő hatása is ismert.
Egy erősítő levesKészítsünk 1 liter zöldséglevest (legyen benne sárgarépa, zeller, hagyma, gomba). Díszítsük angyalfű levelével és szárával, adjuk hozzá 2-3 kanál kakukkfű, babérlevél, zsálya keverékét. Ügyeljünk rá, hogy főzés alatt fedjük be a levest, hogy megőrizzük az aromákat. |
A növényt a második évben, ősztől tavaszig lehet gyűjteni. Gyökerét jól meg kell mosni, szárítani és 1 cm-es darabokra vágni. Azután egy hermetikusan lezárt üvegedényben célszerű tárolni.