Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Az egészség szaga: fokhagyma
2015. január 07. 20:16

fokhagyma, egészség, gyógynövény, magas koleszterin

Az egészség szaga: fokhagyma
A fokhagymából előállított különféle készítmények a magas koleszterinszint és az emelkedett trigliceridszint csökkentésében hatásosak...
Az egészség szaga: fokhagyma

A fokhagymából előállított különféle készítmények - többek között - a magas koleszterinszint és az emelkedett trigliceridszint csökkentésében bizonyulnak igazoltan hatásosnak.

Ősrégi babonák úgy tartják, hogy a fokhagyma megvéd a vámpíroktól. Hérodotosz, ókori görög történetíró leírása alapján a piramisok építésén dolgozók nagy mennyiségű fokhagymát fogyasztottak abból a célból, hogy az megóvja őket a lázzal járó fertőzésektől. A középkori Európában pestis és légszomj ellen javasolták a fokhagymát. A XX. század újabb változást hozott: más gyógyászati javallatai vannak a fokhagymának.

A fokhagyma ma is még elsősorban nem gyógynövényként, hanem fűszerként ismert. Ázsiában és Dél-Amerikában fogyasztanak különösen sok fokhagymát - frissen, illetve por, granulátum vagy krém formában, és felhasználják levesek, saláták, húsok készítéséhez.

A fokhagyma - gyógynövény

A fokhagymát gyógynövényként vizsgálva hatóanyagai két nagy csoportra oszthatók: ként tartalmazó és ként nem tartalmazó hatóanyagokra; a kedvező élettani hatásokért a növény kéntartalmú vegyületei tehetők felelőssé. A fokhagymáról szinte mindenkinek az első gondolatok között jut eszébe a fokhagyma illata vagy szaga, amiért szintén a kéntartalmú molekulái tehetők felelőssé. Érdekes módon az érintetlen, friss fokhagymának nincs "fokhagymaszaga". A gerezdjeit vágva, aprítva azonban a mechanikai behatásra bizonyos enzimjei aktiválódnak, amik az alliin nevű hatóanyagát allicinné alakítják, ami tovább bomlik. A biokémiai folyamat során keletkezett kéntartalmú vegyületek okozzák a jól ismert, jellegzetes szagot. Fokhagymafogyasztás után mindenki érezhetően fokhagymaszagú lesz: a tüdőn és a bőrön keresztül választódik ki a hatóanyagok és a bomlástermékek egy része, így a kilélegzett levegőben is érezhető az étkezéssel elfogyasztott fűszer. A nem kívánatos hagymás szájszag eltüntethető vagy csökkenthető borsmentás cukorka szopogatásával.

 

A fokhagymakészítmények

A fokhagyma jelentős részét közvetlenül érés után fokhagymaporrá alakítják. A négynapos szárítási folyamat során ügyelni kell arra, hogy a 60 °C-ot ne haladja meg a hőmérséklet, mert az a hatóanyag-tartalom csökkenéséhez vezethet. A szárítási folyamat során a feldarabolt gerezdek ugyan tömegük mintegy harmadára száradnak össze, mégis a kis mennyiségű visszamaradó nedvességtartalom elegendő lehet ahhoz, hogy hosszabb tárolás során az értékes hatóanyag-tartalom károsodjon, esetleg elvesszen. Az előbbiek miatt kell a fokhagymát tartalmazó készítményeknél különösen figyelni a lejárati idő betartására. A por formájú fokhagyma mellett egyéb gyógyszerformák is elterjedtek. Repceolajjal, kukoricaolajjal vagy búzacsíraolajjal készítenek kivonatokat a fokhagymából, amik persze csak a növényi rész zsírban oldódó komponenseit tartalmazzák. Emellett vannak vizes alapú készítményei is, amik csak a vízben oldódó komponenseket őrzik meg.

Milyen hatások tulajdoníthatók a gyógynövénynek?

A fokhagyma klinikai tanulmányokkal bizonyított módon csökkenti a magas trigliceridszintet, feloldja a koleszterinlerakódásokat. Emellett enyhe vérnyomáscsökkentő hatást is tulajdonítanak a növénynek, ami azonban nem elegendő a magas vérnyomásos esetek kielégítő kezelésére. A fokhagyma és a szintetikus gyógyszerek vérnyomáscsökkentő hatását összehasonlítva megállapítható, hogy a szintetikus gyári készítmények erősebb hatásúak, így magas vérnyomás kezelésére elsősorban azok ajánlottak, esetleg a fokhagymával kombinációban. A vér folyási tulajdonságaira is hatással van a fokhagyma, ugyanis megakadályozza a vérlemezkék összecsapódását, elősegíti a vérrögök feloldását, így hatásosnak bizonyul a szívinfarktus megelőzésében. Aki fokhagymából rendszeresen nagyobb mennyiséget fogyaszt, annak számolnia kell a vérzési és a véralvadási idő kismértékű megnyúlásával. Ezzel magyarázható, hogy a tervezett műtéti beavatkozások előtt egy héttel ajánlatos abbahagyni a fokhagymakészítmények rendszeres szedését.

A szívre és a keringési rendszerre kifejtett hatásai mellett a fokhagyma fokozza az epeelválasztást, elősegíti a zsírok emésztését, sőt baktérium- és gombaölő tulajdonságokkal is rendelkezik. A népgyógyászatban a herpesz kezelésére egy kettévágott gerezdnek az érintett területre helyezését javasolják. Egyes állatkísérletek azt bizonyítják, hogy a fokhagyma elősegíti a tumorsejtek pusztulását.

Milyen dózisban kell szedni a fokhagymát?

Milyen adag hatásos a keringési problémák kezelésére? Napi 600-900 milligramm fokhagymapor elfogyasztása ajánlott, ami körülbelül 2,7 gramm friss fokhagymának, mintegy három gerezdnek felel meg. Az ajánlott napi dózist két vagy három részre elosztva kell bevenni/elfogyasztani. Senki ne várjon csodát néhány nap után! A legtöbb klinikai vizsgálatban hónapokon vagy éveken át tartó szedés esetén jelentkezik a kedvező terápiás hatás.

Minden gyógyszer és gyógyhatású szer kapcsán kell mellékhatásokkal számolni, amik a fokhagyma esetében elenyészők. Hányinger és allergia léphet fel az alkalmazás során, továbbá gyomorfekéllyel vagy refluxbetegséggel rendelkező betegeknek kerülni kell a nyers fokhagymát. A szoptató anyáknak ügyelniük kell a mérsékelt fokhagymafogyasztásra, mert a fokhagyma bizonyos komponensei az anyatejjel kiválasztódnak, és a csecsemőknél szélszorulást és hasfájást okozhatnak. Az egyéb gyógyszerekkel való együttes használata közül kiemelendő, hogy a fokhagyma vérnyomáscsökkentőkkel való egyidejű alkalmazása felerősíti a szintetikus gyógyszerek vérnyomáscsökkentő hatását.

Ne felejtse tehát: naponta három gerezd fokhagyma és az érfala karban van tartva. Ha mégsem a friss fokhagyma mellett dönt, a gyógyszertárakban számos, fokhagymaalapú termék közül választhat, amelyik némelyike egyéb, a fokhagyma hatását fokozó növényi komponenst is tartalmaz.

Forrás: patikamagazin.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK