Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Az a kibírhatatlan szájszag
2015. január 07. 21:22

szájszag, fogápolás, lehelet, betegség, megfázás

Az a kibírhatatlan szájszag
Előfordul, hogy valakinek kellemetlen szagú a lehelete, és sokszor nem is tudja, hogy ez az, amiért embertársai kerülik. Pedig a rossz szájszag általában egyszerű módon kezelhető...
Az a kibírhatatlan szájszag

Fokhagyma és hagyma

A fokhagyma vagy hagyma hatásos ellenszere a klorofilltartalmú tabletta, ami közömbösíti ezt a két intenzív szagot és ismét kellemes leheletet biztosít. A szájfrissítők egy másik fajtája, a "friss" vagy "extra friss" mentolos pasztilla oxigénbuborékokat szabadít fel, miközben lassan szétolvad a szájban, ami üdévé teszi a leheletet.

Megfázás, torokfájás

Megfázás, makacs köhögés, torokfájás vagy mandulagyulladás is okozhat szájszagot. Azért a legkellemetlenebb időszakban szopogathatunk gyulladáscsökkentő, enyhén érzéstelenítő és baktériumölő hatású tablettákat, hogy enyhítsük a tüneteket. Segít a klorhexidinglükonát tartalmú szájvíz is, mivel gátolja a baktériumok túlzott elszaporodását.

Fontos a rendszeres fogápolás

A fogak közül vagy a protézisről el nem távolított ételmaradék bomlásnak indul és rossz szagot áraszt. Ezen csak a rendszeres fogmosás segít. Legjobb, ha ezt minden étkezés után elvégezzük. A fogselyem jól kiegészíti a fogmosást, mert könnyen becsúsztatható két fog közé, ahol előszeretettel bújik meg mindenféle ételmaradék. Tanácsos fokozott gondot fordítania a szájápolásra annak is, akinek gyakran vérzik a fogínye. Bizonyos gyógynövényeket, pl. zsályát vagy mirhát tartalmazó szájvizek jótékonyan hatnak a gyulladt, fájó ínyre.

Napjában többször ajánlott szájvízzel öblögetni a dohányosoknak és azoknak, akik túlnyomórészt szájon keresztül vesznek levegőt. Az ő esetükben gyakran a nyál gyorsabb elpárolgása okozza a kellemetlen leheletet. A nyál ugyanis fertőtlenítő hatású, ha tehát hiányzik, könnyebben megtelepednek és elszaporodnak a baktériumok a szájüregben.

 

Ne stresszeljen!

A stressz és a lelki feszültség "savanyú" szájszagot csinál. Ha megoldódik a probléma, a panasz is elmúlik; addig citrom-, borsmenta- vagy eukaliptuszízű szopogatótablettákkal enyhíthetjük a tüneteket. Még egy tanács: igyunk sokat, főként vizet. A folyadék kiöblíti a szájüreget és vele a szagot is.

A szájszag súlyos betegséget is jelezhet

Ritkán előfordul az is, hogy a kellemetlen lehelet oka valamilyen súlyos betegség. Az ammóniaszag például májpanaszra, a vizeletszag vesebajra és az acetonszag cukorbajra utal. Aki ilyesmit figyel meg saját magán, azonnal forduljon orvoshoz. Ugyanez vonatkozik arra is, akinél a kellemetlen lehelet hosszabb időn keresztül hasfájással párosul, ugyanis nem kizárt, hogy ilyenkor gyomornyálkahártya-gyulladásról vagy fekélyről van szó.

Általános szabály: ha a kellemetlen lehelet a szájfrissítő tabletták vagy más kezelés ellenére, hosszú időn keresztül sem múlik el, orvoshoz kell fordulni.
A baráti szó is segít.
Ha valamelyik embertársunknál rossz leheletet észlelünk, ne "meneküljünk" tőle szó nélkül. Figyelmeztessük a problémára tapintatosan, négyszemközt.

Forrás: patikamagazin.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK