Valószínűleg azért nem tudjuk azonosítani az étkezési rendellenességekkel küszködő férfiakat, mert nem fordulnak orvoshoz, és mivel eddig csak a nőkkel foglalkoztak, elképzelhető, hogy az orvosok sem veszik észre a csak férfiakra jellemző sajátosságokat.
Eddig nem végeztek kutatásokat sem a férfiak és nők közötti különbségekről e téren, sem pedig a sportolók és nem sportolók étkezési szokásait nem mérték fel.
A leggyakoribb étkezéssel összefüggő rendellenességek az anorexia és a bulimia. Az anorexiások számára a soványság a fontos, míg a bulimiások rohamszerűen teleeszik, majd hánytatják magukat, illetve hashajtót, vízhajtót vesznek be.
Új fogalom az étkezési rendellenességet megelőző rendellenes étkezés. Erre elsősorban a sportolók hajlamosak, mert ők mindent megtesznek azért, hogy egy célul kitűzött testsúlyt vagy alakot elérjenek.
Vannak korai jelek, amelyek jelentkezése esetén még nem késő beavatkozni, mondják a szakemberek. Fontos lenne, hogy ezekkel minden edző és pedagógus tisztában legyen.
A fiatal férfiak csak akkor kezdenek aggódni, ha már nagyobb súlyfeleslegük van, a nők sokkal hamarabb kövérnek találják magukat. Sok férfi eleinte egészséges életmódnak nevezi a kezdődő étkezési rendellenességet.
Az étkezési rendellenességek tünetei hasonlók a férfiak és a nők esetében (kivéve persze a rendellenes menstruációt). Az anorexiára jellemző: törékeny hajszálak és köröm, száraz, sárgás bőr, súlyos székrekedés, alacsony vérnyomás, lassú légzés és pulzus, izomgyengeség, enyhe vérszegénység, letargia.
A bulimia tünetei a krónikusan gyulladt, fájó torok, duzzadt nyaki mirigyek, sebes kéz, a fogzománc kopása, egyre érzékenyebb és romló fogak, kiszáradás és reflux.
A fiatal férfiaknál akkor válik a rendellenes étkezés étkezési rendellenességgé, ha a következőket tapasztaljuk:
– gondok az iskolában, a munkában vagy a barátokkal
– az illető levert, depressziós
– ingerült, ha étellel kínálják
– túlzásba viszi az edzést
– nem hajlandó étteremben vagy társaságban enni.