Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Amikor a munka beteggé tett
2014. november 20. 19:55

munka, betegség

Amikor a munka beteggé tett
A feszültséggel teli, rohanó életmód, az ismétlődő stressz, de a hát- és deréktáji fájdalmak is a modern világ velejárói. Ám a régi koroknak is megvoltak a foglalkozási betegségei, melyektől az emberek szenvedtek. Vajon hány XIX. század végi foglalkozás adott nevet olyan orvosi kórképnek, amelyet gyakran emlegettek akkortájt, de szólnak róla még napjainkban is?
Amikor a munka beteggé tett

Itt van mindjárt az írógépet sokat használó titkárnők, a távírászok és írók kezének ínhüvelygyulladása és hasonlóan a zenészek ujjait gyötrő zongoristagörcs. Mindezek az ülőhelyzetben végzett, intenzív, állandóan ismétlődő kézi munka következményeként alakultak ki. A hosszas, megerőltető tevékenység más testtájakon szintén panaszokat okozott. Így például a szobalányok térdének károsodása volt igen gyakori, ami a térdkalács előtti ízületi tok gyulladásával járt, és ez a térdelő helyzetben végzett állandó padlósúrolás miatt alakult ki. A szövőnők háti ágyéktáji fájdalma a kemény padon való hosszú üléstől keletkezett, ami gyakran gyulladást (bursitis) és tályogot is okozott.

A bányászkönyök úgy jött létre, hogy a bányamunkás egyik könyökére támaszkodott és a másik karjával dolgozott. Ismert a bányászlumbágó, mely az alacsony járatokban, görbült testtartásban végzett csákányozás következményeként jelentkezett.

E foglalkozási körben szintén gyakran fordult elő a bányászok szemrezgése (nystagmus), ami azért alakult ki, mert ők a munka közben is állandóan felfelé, az ácsolat tetejét nézték. Az ebben a betegségben szenvedők szeme akarattalan gyors mozgásokat végzett, és állapotuk az egyre gyorsuló szemmozgás miatt fokozatosan romlott.

Alattomos bányaféreg

Sajnos, a szénbányászok más betegségekkel is küszködtek, így az antrakózissal, amely a szénpor belélegzése miatt alakult ki. Ha e betegség nem volt súlyos, állandó hurutos köhögés jelentkezett. A parazita Ancylostoma duodenale bányaféreg vérszegénységgel járó betegséget okozott a bányászoknál, alagútfúróknál, de a téglavetőknél is felléphetett a féreg okozta anémia.

Keszonbetegségben szenvedtek az alagútfúrók, mert munkavégzésük feltételét csak a víz távol tartásával, sűrített levegő befúvása közben, állandó nyomás alatt lehetett biztosítani. A folyó alján vagy vizes talajban végzendő munkához is ilyen keszonokat alkalmaztak, a nagyméretű, henger alakú szerkezetek (búvárharang) felső része zárt volt, az alja pedig nyitott. Hasonló betegség a búvárparalízis, ami a végtagok paralitikus állapotát idézte elő, mert levegő került a véráramba.

A cserépedények kiégetése után, a felületről kefével eltávolított por belélegzése okozta a fazekasbetegséget (fazekas- asztma), ami tüdővizenyőt produkált. Nem jártak jól az üst- és kazánkészítők sem, akik hallása károsodott vagy akár dobhártyájuk be is szakadhatott az állandó kopácsolás zajától. Szemkárosodást szenvedtek a kemence sugárzó fényétől az üvegfúvók és a vasöntők. No de milyen közös betegség támadhatta meg a kalapkészítőket és a hőmérő-, barométer-készítő iparosokat? E foglalkozások reprezentásainak egészségét a higany károsította. A nyúlbőrt ugyanis higanynitráttal preparálták, a hőmérőket és barométereket viszont fémhigannyal töltötték. A higany és a higanyvegyületek gőzének belélegzése nyálfolyást, fogíny-fekélyesedést, reszketést és remegést okozott.

Pékmesterek viszketése

A bronzöntők hidegrázásának tünetcsoportja: rosszullét, torokirritáció, majd fejfájás, émelygés, izomfájdalmak és magas láz attól alakult ki, hogy a cink-rézötvözet olvadékát formába öntötték. Ilyenkor cink-oxidból álló sűrű füst képződött, és ennek belélegzése okozta e foglalkozási betegséget. A festőművészek kólikája a festékek használatából eredő ólommérgezés volt, ami a fogínyen kék színű szegéllyel jelentkezett, de egyben hasi fájdalmakkal, székrekedéssel és émelygéssel is járt. Pékmesterek viszketése volt a neve egy, a cukorpor által kiváltott ártalomnak. A fűszerkereskedésben dolgozók viszketését is cukor vagy mosószóda okozta.

A téglaégetők és kőművesek bőre viszont a mésztől viszketett, a malomkő pora a molnárok bőrét, a kőpor pedig a kőfaragók bőrét irritálta. A bármixer- és pincérkiütés a sör üledékétől és a borkőtől keletkezett, a fényképészek bőrét viszont a kemikáliák károsították. A dörzspapírkészítők smirglikiütést kaptak, de ismert a galvanizálók ekcémája, a kátránnyal dolgozók bőrkiütése és sok más dermatitis is.

A kéményseprők rákját, vagyis hererákot okoztak a koromban lévő rákkeltő anyagok, és ez eléggé elterjedt volt e foglalkozási körben. A betegséget kertészek rákjának is nevezték, mert akkoriban a kormot a kertekben műtrágyaként szétterítették. A here környezetében ugyanis a nedvesség következtében apró koromrészecskék gyűltek össze, és krónikus irritáló helyi hatásuk érvényesült. Hererák volt a takácsok foglalkozási betegsége is, amely a gyapotszövők között szintén elterjedt, és arra volt visszavezethető, hogy a szövőszék mozgó része ismétlődően a munkások olajjal átitatott ruházatát dörzsölte.

Elnémító templomok

A legtöbb életveszélyes betegség a textiliparban dolgozókat fenyegette. Ismert textilmunkás-betegség a lépfene (anthrax). Ezt a Bacillus anthracis okozta, ami a spórák belégzésével vagy a gyapjúból származó por lenyelésével jutott a szervezetbe, és tüdőgyulladást idézett elő. Bőrre kerülve a spórák rosszindulatú gennyes fekélyeket okoztak.

Még a templomi munka is ártalmas, a lelkészek torka megsínylette a prédikációkat, és előrehaladó folyamatban a torok idült gyulladása alakult ki, ami gátolta a hangadást. Hasonló betegség fenyegette az iskolai tanítókat és tanárokat, de a kiabálással portékáikat ajánló utcai árusokat is. Aki viszont a hadseregben szolgált, katonaszívet kaphatott. Ez a név az amerikai polgárháborúban a katonákon megfigyelt tünetcsoportot: a megerőltetéskor fellépő nehézlégzést, szívtáji fájdalmakat, erős szívdobogást, remegést, reszketést és kimerült állapotot jelentette. Hasonló tünetegyüttest az I. világháború katonáin is megfigyeltek.

Férfiátok a borotválkozás, csakhogy a borbélynál szakállmérgezést vagy gombás kiütést is lehetett kapni, ha az eszközöket, különösen az ecsetet nem csírátlanították és nem tartották tisztán.

Új kor, új ártalmak

De hagyjuk a munkát, és nézzük, milyen ártalom fenyeget szabadidőben. Az intenzíven sportolóknál teniszkönyök, golfkönyök alakul ki, az elsőnél a könyök külső, a golfozóknál pedig az ízület belső részén. Cigarettázáskor a dohányfüst dohányos torok tünetegyüttest vagy dohányos szívbetegséget (szklerózis) okoz, hogy csak az enyhébbek kerüljenek említésre. Szeszes ital? Ismeretes a ginivók májbetegsége (cirrózis), vagy bohém életmódnál a csavargók betegsége (tetvesség) is. De nem volt érdemes bűntettet elkövetni sem, mert a delikvens börtönlázat (tífuszt) kaphatott az akkori fogházak rossz higiéniás körülményei között.

Csak 1906-ban tették kötelezővé a munkáltatóknak, hogy a foglalkoztatottak egészségkárosodásának elkerülésére intézkedéseket tegyenek. Elsősorban az anthrax, az ólom-, higany-, foszfor- és arzénmérgezések, no meg a bányaféreg által okozott megbetegedés (ancylostomiasis) ellen kellett védekezni. Ma már az egészségre veszélyes anyagokkal végzett munkát szigorú rendelkezések szabályozzák, és a munkavédelmi eszközök és felszerelések megléte és használata is kötelező. Így számos foglalkozási betegség eltűnt, helyettük a számítógépek, pénztárgépek, tévék, mobiltelefonok, gépkocsik elterjedésével újak jelentkeznek.

A foglalkozási ártalmaktól való sokszor alaptalan félelem ma is él az emberekben. Mintegy húsz éve olvastam a Szabad Föld című lap levelezési rovatában a következőt: –Akkumulátorüzemben dolgozom, és kérdezem, hogy az ólom nem befolyásolja-e hátrányosan szexuális életemet?–

A sokat tapasztalt Buga doktor szellemesen válaszolt: –Bizonyára nem. Csak vigyázzon, rá ne ejtse!–

dr. Stájer Géza

Forrás: patikamagazin.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK