Korábbi kutatások már kimutatták, hogy a hosszú távú alkoholizmus megnöveli a demencia esélyét, egy másik, szintén régebben végzett elemzés pedig arról számolt be, hogy az enyhe mértékű alkoholfogyasztás azonban - azaz férfiak esetében napi két, nők esetében napi egy ital - jótékonyan hat az emlékezetre, és a kognitív képességekre. Úgy tűnik tehát, hogy míg a kis mennyiségű alkohol kedvezően hat az agysejtekre, nagy mennyiségben már azok pusztulását okozhatja.
A mostani kutatás során Michael A. Collins professzor és munkatársai felnőtt patkányok agysejtjeit tették ki oly mértékű alkohol hatásának, amennyi a vezetésnél megengedett mennyiség négyszeresénél is több volt, majd ezeket a sejtkultúrákat összevetették olyanokkal, melyek ugyanennyi alkoholnak voltak kitéve, ám eközben a halolajban található összetevőhöz, azaz omega-3 DHA-hoz is hozzájutottak. A szakemberek úgy találták, hogy utóbbi esetben 90 százalékkal kevesebb esetben történt ideggyulladás, illetve következett be az agysejtek halála, mint az előbbiben.
Ahhoz, hogy teljes bizonyossággal kimondható legyen, hogy a halolaj védelmet nyújt az alkoholizmussal járó demencia ellen, még további vizsgálatok szükségesek, de az már most biztos, hogy ártani nem árt.
Collins ugyanakkor hozzátette, hogy az agy védelméért legtöbbet akkor tesznek az alkoholisták, ha felhagynak az ivással, vagy csupán mérsékelt mennyiséget fogyasztanak, és senki se ringassa magát abban a tévhitben, hogy ha halolaj-kapszulát fogyaszt, akkor bármennyit ihat, nem fog megártani neki.
A szakemberek a fenti felismeréseiket szeptember elején egy Varsóban megrendezett tudományos konferencián tárták a nyilvánosság elé.