Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Agyfagyás: így okoz migrént a fagyi!
2014. augusztus 17. 23:30

fagyi, fagyás, migrén

Agyfagyás: így okoz migrént a fagyi!
Ki tudna ellenállni a nyári hőségben egy frissen készített, citromos limonádénak, néhány szem jégkockával megbolondítva? És ki tudna elmenni a legtikkasztóbb napokon egy finomabbnál finomabb ínyencségeket kínáló fagyipult előtt? Szerencsére, ma már a cukorbetegségben és egyéb allergiában szenvedő vendégek is találnak olyan típusút, amelyet bátran fogyaszthatnak. Csupán egy apróságot nem sikerült még orvosolni a jeges csoda készítőinek.
Agyfagyás: így okoz migrént a fagyi!

Létezik már diabetikus fagylalt, vagy olyan, amit tejcukorérzékenyek is bátran fogyaszthatnak. A tej-illetve tojásallergiában szenvedőknek általában a vizes alapú jeges finomságok ajánlottak.

A fagyi akár migrént is okozhat

De bármilyen hideg étel, vagy ital is ugyanezt válthatja ki. Ha mohón, nagy adagokban, akár harapva szeretnénk minél előbb elfogyasztani a gombócokat, ne lepődjünk meg, ha hirtelen fejfájás tör ránk. De nincs ok az aggodalomra: jobb esetben a fájdalom, ahogy jött, úgy megy is, csak néhány percig, másodpercig tart.

Akkor jobb, ha lemondunk az effajta nyári örömökről?

Néhány szakmai vélemény szerint, akik erős migréntől szenvednek, azoknak ajánlatos kerülni ezeket a jéghideg hűsítőket. A többieknek csak a tempón kell változtatni: ahogy a sláger is mondja, „nyaljuk a fagylaltot”, ne harapjuk. Először a szánkban kicsit melegítsük fel a fagyit/hideg üdítőt/ételt, így a hőmérsékletkülönbség a hideg falat és a szájpadlás között mérséklődik, a „sokk” elkerülhető.

 

Miért is jön létre?

A hivatalos nevén „agyfagyásnak” hívott jelenség okára csupán néhány éve van tudományos magyarázat, melyet az USA-beli Harvard Egyetem munkatársainak köszönhetünk. Kísérleteik alapján arra a megállapításra jutottak, hogy fejfájás akkor lép fel, ha az agyi ütőéren keresztül különösen sok vér tódul az agyba. A fájdalom mögött egy védekezőmechanizmust véltek felfedezni: a kitágult agyi ütőér vért pumpál az agyba, hogy a hideg étel/ital okozta hőeltérést enyhítse, így nyomás keletkezik (agyunknak, mivel folyamatosan „munkában van”, fontos az állandó, kiegyensúlyozott hőmérséklet is). Az ütőerek összeszűkülésével a nyomás és a fájdalom is mérséklődik.

Némiképp gyakoribb, ha a fogunk érzékeny a hidegre. Ekkor garantáltan lassabban, megfontoltabban fogjuk nyalni azt a fagylaltot. :)

Forrás: proaktivdirekt.com
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK