Termése és szára bromelain nevű enzimet tartalmaz, amely a fehérjelebontást (húsok, tojás, sajt) segítheti elő. Termésében az A-vitamin előanyaga (béta-karotin) és C-vitamin is található.
A közelmúltban, amikor a média oly sokat foglalkozott az enzimekkel, a por alakban vagy kivonatként forgalomba került száraz ananászról ( termésről és szárról) elterjedt, hogy természetes módon fogyaszt. A bromelainnak fehérjebontó és zsírszövetromboló hatást tulajdonítottak. Az előbbi be is igazolódott, az utóbbit viszont mindeddig egyetlen kísérlet sem bizonyította.
A bromelain lebontja az állati és emberi fehérjéket, a másik trópusi gyümölcsben, a papajában megtalálható papinhoz hasonlóan. Ezeknek a proteolitikusnak nevezett enzimeknek gyulladáscsökkentő és sebgyógyulást serkentő hatásuk van. Ödéma esetén is segítséget jelenthetnek.
Antioxidáns tartalmának köszönhetőn fellép a káros szabadgyökök ellen. C-vitamint, többféle B-vitamint, magnéziumot,vasat, káliumot és kalciumot is tartalmaz a wikipedia.org forrásai szerint.
A zöld gyümölcs étvágygerjesztő, és hatásosnak mutatkozik a rossz emésztés javításában. Az érett gyümölcs csökkenti a gyomor savasságát és a bélgázképződést. Gyulladásgátló és a vérlemezkék összetapadását akadályozó hatása miatt sérülések és műtétek utáni ödémák kezelésére is javasolják.
Az ananász gyümölcsének és levének általában nincs mellékhatása. Hatévesnél fiatalabb gyermekeknek azonban nem javasolt, mivel nyálkahártyájukat irritálhatja a bromelian. Ritkán előfordulhatnak bizonyos mellékhatásai is: gyomorgörcs, hasmenés vagy allergiás reakciók. Ha a tünetek nem múlnak el, forduljon orvoshoz!